Zvierací ombudsman: Schválené znenie novely Trestného zákona neponúka zvieratám dostatočnú ochranu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Organizácia Zvierací ombudsman vidí v schválenom znení novely Trestného zákona niekoľko závažných nedostatkov, ktoré sa do novely dostali prostredníctvom pozmeňovacích návrhov. Za prínosné považuje, že týranie a zanedbávanie zvierat budú po novom vyšetrovať už len špecialisti na envirokriminalitu. Uviedla to zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Jej stanovisko agentúre SITA poskytla Natália Babicová z organizácie Zvierací ombudsman.

Parlament v piatok schválil novelu trestného zákona, vďaka ktorej sa bude týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o ne trestať prísnejšie. Trestná sadzba sa zvýši z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky budú po novom zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. „Trestným bude aj zanedbanie starostlivosti na jednom zvierati, doteraz to bolo iba v prípade viacerých zvierat. Žiaľ, aj podľa schválenej novely bude trestné len opakované zanedbávanie starostlivosti,” povedala Stanová.

Podľa Stanovej je dôležité poukázať aj na nedostatky, ktoré novela obsahuje. „Týranie zvierat ako trestná činnosť aj naďalej ostáva len prečinom a nie zločinom. V rámci novely sa vymedzila definícia skupiny konkrétnych zvierat, ktoré trestný zákon chráni, na niektoré zvieratá sa podľa našej prvotnej analýzy ochrana nevzťahuje. Za ďalší zásadný nedostatok považujeme, že novela žiadnym spôsobom nerieši zákaz chovu, ktorý sme sa v procese tvorby snažili presadiť,” vysvetlila a doplnila, že na tvorbe obsahu novely sa Zvierací ombudsman podieľal od jej začiatku.

„Momentálne dôkladne analyzujeme výsledné pozmeňovacie návrhy, v najbližších dňoch budeme informovať o ďalších krokoch. Potrebujeme si vyjasniť, kde nastali v procese chyby a hľadať spôsoby, ako vyriešiť zásadné nedostatky schválenej novely Trestného zákona. Podľa nás totiž v schválenom znení neponúka zvieratám dostatočnú a potrebnú právnu ochranu,” uzavrela Stanová.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Otestujú aj ľudí bez domova

Otestujú aj ľudí bez domova

Počas víkendového celoplošného testovania na koronavírus poskytne organizácia Depaul Slovensko ľuďom bez domova, ktorí..