Libanonský premiér Mustapha Adib iba mesiac po nástupe do funkcie rezignoval

Mustapha Adib (Zdroj: SITA)

Uprostred politickej “slepej uličky” okolo zostavovania novej libanonskej vlády a iba mesiac po vymenovaní do funkcie sa tamojší premiér Mustapha Adib rozhodol rezignovať. Oznámenie o podaní demisie predstavuje silný úder snahám francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o prelomenie patovej situácie v krajine zasiahnutej krízou.

Macron naliehal na libanonských politikov, aby vytvorili vládny kabinet zložený z nezávislých odborníkov, ktorí by mohli pracovať na realizácii naliehavých reforiem potrebných pre vymanenie sa z hospodárskej a finančnej krízy Tú ešte zhoršil výbuch v bejrútskom prístave zo 4. augusta. Francúzsky líder označil svoju iniciatívu za poslednú šancu pre Libanon.

Francúzmi podporovaný Adib však natrafil na niekoľko problémov po tom, čo hlavné šiitské skupiny v krajine, Hizballáh a Amal, trvali na tom, že si ponechajú kľúčové ministerstvo financií. Ich požiadavka prišla v nadväznosti na americké sankcie uvalené na dvoch vysokých politikov blízkych Hizballáhu vrátane bývalého ministra financií. Obe skupiny tiež trvali na vymenovaní šiitských ministrov v novom kabinete a vzniesli námietky proti spôsobu, akým Adib zostavuje vládu, údajne bez konzultácie s nimi.

Libanon, niekdajší francúzsky protektorát, sa ocitol v najhoršej hospodárskej a finančnej kríze v moderných dejinách tohto štátu. Najprv v marci zlyhal pri splácaní svojho dlhu a následné zrútenie tamojšej meny viedlo k hyperinflácii a prudkému nárastu chudoby a nezamestnanosti.

Krízu zhoršilo nešťastie zo začiatku minulého mesiaca, keď v bejrútskom prístave vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Explózia zabila takmer 200 ľudí, zranila tisícky obyvateľov a spôsobila materiálne škody v hodnote niekoľkých miliárd eur. Libanon zúfalo potrebuje finančnú pomoc, ale Francúzsko a ďalšie medzinárodné mocnosti odmietli poskytnúť pomoc skôr, ako dôjde k dôležitým reformám.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..