Babiš o obetiach koronavírusu: Boli to značne chorí ľudia, ktorí zomreli s Covidom, nie na Covid

Český premiér Andrej Babiš (Zdroj: SITA)

Je potrebné nájsť rovnováhu medzi ochranou zdravia našich občanov a zamedzením poškodenia našej ekonomiky, uviedol český premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovore pre denník Blesk.

V susednom Česku počty nakazený rastú denné po tisíckach a niektorí odborníci varujú pred kolapsom zdravotníckeho systému. Len za štvrtok pribudlo u našich najbližších západných susedov vyše 2 900 nových prípadov ochorenia Covid-19.

Predseda vlády ČR Andrej Babiš v rozhovore pre denník Blesk uvádza, že ďalšie opatrenia necháva na nového ministra zdravotníctva Romana Prymulu a ide mu najmä o to, aby vláda začala na tému koronavírusu a opatrení komunikovať zrozumiteľne a jednotne.

„Ide o to, že keď sa chystá nejaké opatrenie, ktoré sa týka rezortu niektorého kolegov z vlády, tak aby sa s ním pán Prymula najskôr dohovoril, a potom to komunikoval. A tiež je dôležité, aby sa za Ústredný krízový štáb komunikovalo racionálne k úlohám, ktoré má, a to je hlavne koordinácia spolupráce štátu s krajmi,“ povedal Babiš najčítanejšiemu českému denníku.

Problémy s komunikáciou

Zdá sa, že česká vláda rieši vzhľadom na zvýšené šírenie ochorenie Covid-19 veľmi podobné problémy ako tá slovenská. Českému premiérovi sa vraj nepáči spôsob komunikácie a chcel by zjednotiť vyhlásenia pod ministra zdravotníctva.

„Nepáči sa mi, keď kolegovia majú napríklad cez víkend nejaké svoje osobné návrhy na opatrenia, médiá to berú ako hotovú vec a v pondelok sa potom komunikuje niečo celkom iné. Takto to fungovať nesmie. Preto som opakovane vyzval kolegov, aby sa k opatreniam nevyjadrovali skôr, než to preberú na vláde alebo rokovania s ministrom zdravotníctva,“ uviedol Babiš.

Je nutné nájsť rovnováhu

Čo sa týka ďalších krokov, Babiš znova dodal, že nechce žiadne opatrenia, ktoré by mali zásadný ekonomický dopad. „Je dôležité, aby sme všetci spoločne urobili maximum, aby sa tie opatrenia dodržiavala a niektorí spoluobčania to nebrali ako šikanu a nariadenia rešpektovali,“ vyzval český premiér spoluobčanov.

V Česku však už začali platiť obmedzenia, ktoré sťažujú podnikanie najmä majiteľom barov, podnikov a nočných klubov, keďže musia podľa nariadenia vlády zatvoriť už o 22. hodine. Obmedzený je aj počet ľudí na spoločenských akciách. Babiš však argumentuje, že toto opatrenie bude platiť len dva týždne a jeho cieľom je zastaviť rýchly nárast počtu nakazených.

„Je potrebné nájsť rovnováhu medzi ochranou zdravia našich občanov a zamedzením poškodenia našej ekonomiky,“ myslí si Babiš.

Podľa českého premiéra je dôležité udržať v chode materské škôlky a aspoň prvé stupne základných škôl. Vyučovanie na vysokých školách neodporúča obnoviť minister zdravotníctva s tým, že ide o príliš veľkú koncentráciu študentov v mestách. V Prahe ide až o 100-tisíc a v Brne desiatky tisíc študentov, ktorý do miest prichádzajú za vysokoškolským vzdelaním.

Vysvetľovať, nie stresovať

Odborníci z krízového štábu Babiša ubezpečili, že majú v prípade potreby k dispozícii až 4 800 lôžok pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19 a z toho je tisíc sú jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS).

„U nás (v ČR) bohužiaľ ročne zomrie 110 tisíc ľudí, to je 330 denne a z toho 75 na rakovinu. A na covid je to od marca asi 530 prípadov. Neteší ma to, samozrejme, ale sú to ľudia, ktorí boli značne chorí a zomreli s covidom. To by sme mali začať vysvetľovať, a nie sa stresovať, že je tu covid, ktorý zabíja. To tak nie je. Na druhej strane nemôžeme nič podceňovať,“ povedal Babiš.

Dodal, že nikto tento nový druh koronavírusu nepozná a preto musia ľudia robiť všetko pre podporu imunity. Odporučil pritom vitamín D a pobyt na slnku. Trochu kruto môže niektorým pripadať vyjadrenie predsedu českej vlády o obetiach Covid-19.

„Keď je niekto veľmi chorý, zomrie a zistí sa, že mal covid, tak sa dostane do tej štatistiky. To by bolo potrebné vysvetľovať. Pokiaľ ja viem, tak umierajú pacienti starší a všetko sú to ľudia, ktorí sú dlhodobo chorí a majú napr. Vysoký tlak, cukrovku, pľúcne problémy alebo sú onkologickí,“ uviedol Babiš.

V závere rozhovoru český premiér slovenského pôvodu dodáva, že k opatreniam sa nemôže vyjadrovať každý a preto odporučil, aby ako jediný o týchto veciach oficiálne hovoril minister zdravotníctva. „Minister nech si urobí poriadok. Aj čo sa týka komunikácie hygien. Je potrebné zjednotiť komunikáciu za ministerstvo aj za hygieny,“ uzavrel Babiš.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

68

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter