Pikora: Progresívna agenda neničí len Oscarov, ale aj ekonómiu

Vladimír Pikora (Zdroj: Facebook)

Progresívne prepisovanie dejín už cítime na vlastnej koži, začína sa však aj prepisovanie ekonómie, píše český analytik a makroekonóm Vladimír Pikora. Vo svojom komentári poukazuje na to, že do modernej ekonómie sa vkradla politická ideológia a ľudia bez dostatočného vzdelania, čo v dôsledku vedie k úpadku našich hospodárstiev.

„Začínajú byť už dehonestovaní držitelia Nobelových cien, ako napríklad Milton Friedman. Jeho hriechom bolo, že si ‚dovolil‘ povedať, že jedinou sociálnou zodpovednosťou podnikov je navyšovať svoju hodnotu. To dnes vraj už neplatí,“ vysvetľuje vo svojom komentári český analytik a makroekonóm Vladimír Pikora.

Túto mantru o konci akcionárskeho kapitalizmu šíri aj demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden (spoločne napríklad s tvrdením, že žiarovku vlastne vymyslel černoch), zatiaľ čo mnohé americké médiá túto mantru vďačne preberajú – Friedman vraj môže za „vlkov z Wall Streetu,“ ktorí si dovolia počas koronakrízy prepúšťať zamestnancov, aby podnik prežil.

„Kritici si asi myslia, že zbankrotovaný podnik začne hneď po ukončení karantény mohutne naberať zamestnancov, ako keby nikdy nezbankrotoval,“ podotýka ekonóm. Faktom podľa neho je, že Friedman nikdy nevyzýval k porušovaniu zákonov alebo k zdieraniu zamestnancov a ide len o ohováranie progresívcov.

Progresívna agenda v korporáciách

Pikora tvrdí, že v novej progresivistickej paradigme už nie je zmyslom podnikania zarábať peniaze, ale meniť svet „k lepšiemu“, pričom si neuvedomujú, že práve tie zarobené peniaze a následne odvedené dane tvoria ten lepší svet. Matematicky nedokážu pochopiť, že slobodne uzavretý obchod prináša zisk obom stranám.  

„Na rôznych seminároch a sympóziách generálni manažéri nadnárodných korporácií už radšej nehovoria o peniazoch, ale o hodnotách pre komunitu, ako keby v Južnej Kórei mali rovnaké hodnoty ako v Mexiku. U globálnej korporácie je to pokrytecké protirečenie,“ zdôrazňuje makroekonóm.

Pikorovi vadí aj to, že sa oháňajú slovom komunita, v čom má základ aj neslávne známy komunizmus. Nie je to podľa analytika náhoda, keďže slová manažérov smerujú k podobnému cieľu. Podnikom začínajú tlačiť politickú agendu, čím paradoxne strácajú svoju efektivitu.

Nižšia efektivita

„Nehľadajú cestu k uspokojovaniu potrieb zákazníka a teda k zarábaniu peňazí, ale k uspokojeniu novej ideológie. Nie je sa preto čomu diviť, že Čína bez tejto ideológie raziaca kapitalizmus bez prívlastkov doháňa Ameriku, a je len časom, kedy ju predbehne,“ tvrdí analytik, zatiaľ čo USA sa tomu nesnažia zabrániť.

Spojeným štátom takto zároveň „pomáhajú“ aj rôzni miliardári, ktorá sa taktiež snažia prerobiť svet podľa svojich názorov, aj keď sami väčšinou neboli schopní ani dokončiť vysokú školu. Práve preto ich nápady a aktivity často podľa Pikoru vedú do „kolektivistických pekiel“.

Ako Pikora tvrdí, ekonómia sa dá tak trochu prirovnať k medicíne. Človek by sa nenechal liečiť alebo operovať človekom, ktorí nepracuje na základe vedy, ale na základe politických názorov a ideológie. Prečo teda nechávame takýchto ľudí viesť naše hospodárstva, pýta sa.

Dnes by Friedman Nobelovku nedostal

Vytvára sa tu potom stav, v ktorom si ľudia myslia, že ekonómiu vlastne netreba študovať. Tak máme napríklad v čele Európskej centrálnej banky Christine Lagardovú, ktorá nemá ani ekonomické vzdelane, ani predtým nikdy nepracovala v banke.

„Markéta Šichtařová nedávno v Echu24 písala o tom, že má Friedman šťastie, že Nobelovu cenu už dostal. Dnes by ju totiž nedostal. Dnes by sa totiž pochybovalo, či je vôbec ekonóm, keďže nie je ani červený, ani zelený,“ podotýka Pikora.

Dodáva, že progresívci sa nezastavia len pri rasových či rodových kvótach na Oscaroch, na rade budú aj spomínané Nobelove ceny. Friedman by dnes, ako beloch s jednou ženou a dvoma deťmi nemal šancu. Hlásal totiž nepolitický a priamočiary fakt, čo je dnes podľa ekonóma už „neprípustné“.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

18

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..