Stiahnite vojsko zo Sýrie! Vyzval Turecko líder Ligy arabských štátov

Ahmad Abúl Gheit (Zdroj: SITA)


Líder Ligy arabských štátov vyzval Turecko, aby zastavilo ofenzívu v Sýrii a stiahlo z krajiny svoje vojská. Ahmad Abúl Gheit sa v sobotu na mimoriadnom summite ligy zároveň vyjadril, že turecká vojenská operácia na severe Sýrie spôsobila ďalšiu vlnu vysídľovania a ohrozuje pokroky dosiahnuté v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecko tvrdí, že chce zatlačiť sýrske kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG), ktoré považuje za teroristov napojených na niekoľko desaťročí trvajúce kurdské povstanie na svojom území.

Kurdská polícia medzičasom informovala o výbuchu bomby v aute pred väzením, kde držia členov Islamského štátu. Obete nehlásia. K zodpovednosti sa zatiaľ nikto neprihlásil, no podobné útoky zvyknú mať na svedomí spiace bunky IS.

Turecko počas štvrtého dňa ofenzívy hlási, že ich jednotky dosiahli strategickú diaľnicu na severovýchode Sýrie a obsadili mesto Ras al-Ajn. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace vo Veľkej Británii potvrdilo, že turecké jednotky vstúpili do mesta, no ďalej sa tam podľa nich bojuje. Kurdské Sýrske demokratické sily zároveň zverejnili dve videá z mesta, v ktorých bojovníci hlásia, že je sobota a oni sú stále tam.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v piatok vyjadril, že s ofenzívou neprestanú, kým sa YPG, ktoré predstavujú základ Spojenými štátmi podporovaných jednotiek bojujúcich proti Islamskému štátu, nestiahnu za líniu 32 kilometrov od tureckých hraníc.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu hlási 18 civilných obetí v Turecku, zatiaľ čo podľa SOHR prišlo od stredy o život 74 bojovníkov Sýrskych demokratických síl, 49 členov sýrskych opozičných síl podporovaných Tureckom a 21 civilistov na sýrskej strane. Turecké ministerstvo obrany tvrdí, že “neutralizovalo” 415 sýrskych kurdských bojovníkov, toto číslo však nie je možné nezávisle overiť. O život prišli aj štyria tureckí vojaci.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

V Belgicku budú od pondelka otvorené bary a reštaurácie, ktoré zatvorili pred viac ako dvoma mesiacmi v rámci obmedzení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Stane sa tak v súvislosti s ďalšou fázou uvoľňovania obmedzení. Premiérka Sophie Wilmes v..