Keňan Kipchoge prepísal históriu. Výsledný čas maratónu stlačil pod dve hodiny

Eliud Kipchoge (Zdroj: SITA)


Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokorili hranicu dvoch hodín na maratónskej trati (42,195 km). V rámci špeciálneho podujatia s názvom “INEOS 1:59 Challenge” vo Viedni dosiahol výsledný čas 1:59:40,2 h.

Tridsaťštyriročný atlét však nezlepšil vlastný oficiálny svetový rekord z vlaňajšieho berlínskeho maratónu (2:01:39 h), keďže v rakúskej metropole sa nebežalo podľa pravidiel Svetovej atletiky (IAAF).

“Cítim sa dobre. Som rád, že môžem ako prvý muž v histórii s časom pod dve hodiny inšpirovať ďalších ľudí. Ukázal som, že ľudské telo nemá limity a očakávam, že sa aj ďalší bežci budú pokúšať o výkon pod dvojhodinovou hranicou. Musím pochváliť svojich vodičov, ktorí patria medzi najlepších atlétov na svete. Boli absolútne fantastickí. Tento skvelý výkon som dosiahol najmä vďaka spoločnej práci. Je to veľký deň pre Keňu a všetkých ľudí v krajine,” povedal zlatý olympijský medailista v maratóne z Ria de Janeiro v prvom televíznom rozhovore.

Pre lepšiu predstavu, ako rýchlo Kipchoge bežal – každú stovku počas viedenského pokusu zvládol za 17,01 sekundy, každú štvorstovku za 68,06 sekundy, každý kilometer za 2:50,1 min a dva polmaratóny za sebou za 59:50,1 min. Celý čas bežal rýchlosťou od 20,9 do 21,4 km/h.

Kipchogemu na trati pomáhalo až 35 vodičov (plus 6 náhradníkov), ktorí sa pri ňom pravidelne striedali. Tempo na úrovni 2:50 min/km udávali napríklad nórski bratia Henrik, Filip a Jakob Ingebrigtsenovci, olympijský šampión z Ria na 1500 m Matthew Centrowitz z USA, z Kene pochádzajúci exmajster sveta na 1500 a 5000 m Bernard Lagat či Etiópčan Selemon Barega, vicemajster sveta na 5000 m z Dauhy 2019.

Skúsený Keňan mal počas väčšiny trate na dvojhodinovú hranicu k dobru deväť až jedenásť sekúnd, ale v záverečných metroch ešte zrýchlil a zdolal ju o dvadsať sekúnd.

“Všetko vyšlo úplne perfektne. Rekord sme prekonali a teraz ja na iných, aby bežali ešte rýchlejšie. Dnes sme však urobili pamätný zápis do histórie,” povedal Kipchogeho dlhoročný kouč Patrick Sang, na ktorého nadviazal muž v pozadí celého projektu, šéf spoločnosti Ineos Jim Ratcliffe: “Záverečný kilometer, v ktorom ešte tempo zrýchlil, bol niečo priam neskutočné. Polmaratón pod jednu hodinu a vzápätí ďalší… Eliud je superčlovek.“

Kipchoge sa pokúšal o pokorenie bájnej méty už pred viac ako dvoma rokmi na okruhu v talianskej Monze. V máji 2017 dosiahol čas 2:00:25 h, keď vtedy absolvoval prvú polovicu trate za 59:57 min a druhú za 1:00:28 h, pričom ešte na 35. kilometri to vyzeralo na dosiahnutie vytúženého cieľa. Okrem Keňana sa o historický zápis pokúšali v Monze aj Eritrejčan Zersenay Tadese a Etiópčan Lelisa Desisa.

Všetkým trom pomáhali s tempom vodiči (napríklad špičkoví bežci ako Bernard Lagat, Stephen Sambu, Abayneh Abele, Teklemariam Medhin), ktorí sa pri nich striedali. Vytrvalci použili špeciálne bežecké maratónky nezodpovedajúce normám Svetovej atletiky a ani systém občerstvovania nebol v súlade s pravidlami.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter