Daniška: Ideologické tlaky sekulárneho sveta spájajú kresťanov

Patrik Daniška (Zdroj: Archív PD)

Interrupcie sú čisto sekulárnou témou, dieťa je samostatný človek, ktorý nemá inú možnosť než vyvíjať sa v tele matky, ale nikto mu nemôže zato zobrať právo na život, myslí si pro-life aktivista a hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška.

Slovenskom aktuálne hýbe téma sprísňovania umelých potratov. Pri tejto príležitosti sa k téme vyjadril aj aktivista Patrik Daniška, ktorý odpovedal na otázky portálu Christianitas.

Daniška uviedol, že cieľom tohtoročného podujatia Krok za život bolo v prvom rade vyjadriť podporu novele interrupčného zákona z dielne poslancov Kresťanskej únie, ktorá postúpila do druhého čítania. Pro-life organizácie sa týmto spôsobom vraj usilujú zabrániť jej zbytočnému zmierneniu.

Návrh zákona mení názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zavádza potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžuje tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazuje reklamu na interrupcie.

“Treba povedať, že samotné návrhy idú dobrým smerom a treba ich podporiť, aj keď je pravda, že sú to menšie zmeny. Cestu postupných krokov považujem vo všeobecnosti za legitímnu, a je na šikovnosti politikov, aby niečo presadili a aby sa súčasne pokúsili presadiť čo najviac,” myslí si.

“Ani ženy a ani muži nemajú absolútne žiadne právo zabíjať iných ľudí”

Daniška pripomína, že právo na život by malo platiť pre všetkých ľudí, a teda by malo zahŕňať aj počaté, ešte však nenarodené deti.

“Keď hovoríme o ochrane života narodeného človeka, je normálne, že zakazujeme druhým ľuďom ho zničiť a nikto to nevníma ako zásah do svojich práv. Takto isto sa na vec treba pozerať aj v prípade nenarodených detí.”

V rozhovore tiež odmieta obvinenia z porušovania reprodukčných práv žien. Dieťa považuje za samostatného človeka, ktorý však nemá možnosť vyvíjať sa inde, než v tele matky. To však nedáva podľa neho nikomu právo zabiť ho.

“Dieťa sa síce nachádza v tele matky, ale nie je telom matky. Je to iný človek. Ak by to bola pravda a bolo telom matky, potom žena by mala dve hlavy, štyri ruky a nohy, dve srdcia, dvoje pľúc, dva mozgy a dokonca v mnohých prípadoch aj dva rozdielne pohlavné orgány. Každému je zrejmá logická neudržateľnosť takejto predstavy.”

Daniška sa tiež vyjadruje k hormonálnej antikoncepcii a vysvetľuje, že jedným z jej účinkov je aj zabránie uhniezdeniu embrya v maternici, v dôsledku čoho zomrie. 

“Na Slovensku už dlhšiu dobu klesá spotreba hormonálnej antikoncepcie, a to zrejme preto, že si ženy uvedomujú jej škodlivosť. Ale zároveň klesá aj počet umelých potratov. Ukazuje sa, že s poklesom spotreby antikoncepcie sa nezvyšuje počet umelých potratov v našej spoločnosti.”

Právo na život patrí každému

Téma interrupcií má podľa Danišku sekulárny charakter, pričom cirkev ju popularizuje najmä pre nemennosť vlastných zásad a kapacitám, ktoré má k dispozícii.

Zároveň upozornil na fakt, že téma ochrany života spája cirkvi na Slovensku. “Je veľmi sympatické, že sa v posledných rokoch už dva krát stretli predstavitelia kresťanských cirkví pôsobiacich na Slovensku a prijali spoločné vyhlásenia, v ktorých odmietli Istanbulský dohovor a gender ideológiu. Ideologické tlaky sekulárneho sveta spájajú kresťanov, je to taký prirodzený a spontánny ekumenizmus.”

—EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

12

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Otestujú aj ľudí bez domova

Otestujú aj ľudí bez domova

Počas víkendového celoplošného testovania na koronavírus poskytne organizácia Depaul Slovensko ľuďom bez domova, ktorí..