Daniš o Matovičovi: Otravný mikromanažér, ale aj alibista, ktorý za nič nezodpovedá

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

V prieskumoch verejnej mienky sa najsilnejšia parlamentná strana, hnutie OĽaNO pod vedením premiéra Igora Matoviča sa od parlamentných volieb prepadlo až o 8 percent. K tomuto faktu prispela nepochybne aj pandémia ochorenia Covid-19 a s ňou spojené reštrikčné opatrenia, ktoré vláda nechala zaviesť v snahe zabrániť šíreniu nákazy. To však nie je jediný dôvod poklesu popularity hnutia OĽaNO. Komentátor Dag Daniš píše aj o ďalších, politických, príčinách.

Podľa aktuálneho prieskumu, ktorý agentúry Median SK robila pre verejnoprávnu RTVS, sa hnutie Igora Matoviča (OĽaNO) z 25 percent, ktoré získalo v parlamentných voľbách, prepadlo na súčasných 17 percent. Navyše matovičovcom v prieskume doslova dýcha na krk novopečená strana Hlas-SD zložená z odídencov so Smeru na čele s expremiérom Petrom Pellegrinim. Hlas za OĽaNO v spomínanom prieskume zaostáva len o desatinu percenta.

Komentátor Dag Daniš konštatuje, že úbytok tretiny voličov pol roka po voľbách má „spravidla nepríjemné následky“, predovšetkým pre strany vo vedúcej pozícii vládnej koalície, akou OĽaNO teraz je.

Daniš varuje, že pre premiéra je zlou správou aj kontext, v akom sa prepad preferencií hnutia OĽaNO deje. Pripomína pritom, že už „krátko po voľbách otvoril dve frontové línie“. Prvou z nich je tá s Pellegrinim, pretože premiér „čakal rast novej konkurencie“ v opozícii a druhým bojiskom je snaha Matoviča vytlačiť SaS pod vedením Richarda Sulíka ešte viac na okraj a obsadiť jej priestor.

Rýchlo prišli, rýchlo odišli

Na oboch vyššie spomínaných frontových líniách však Matovič podľa Daniša prehráva. Faktom totiž zostáva, že podľa prieskumov je expremiérov Hlas-SD pár mesiacov od založenia takmer na rovnakej úrovni ako OĽaNO a Sulíkovej SaS sa tiež darí. V spomínanom prieskume poskočila z volebných 6 percent na necelých 12, teda takmer dvojnásobok.

Príčiny prepadu preferencií hnutia OĽaNO označuje Daniš za „genetické“. Upozorňuje pritom, že Matovičove hnutie sa z opozičných 5 až 7 percent vytiahlo v parlamentných voľbách na 25, a to len za pár mesiacov. „Čo znamená, že tri štvrtiny jeho voličov mali na Obyčajných len veľmi slabé väzby. Rýchlo prišli a rýchlo odišli,“ píše komentátor.

Podľa Daniša videli voliči na krátko v Matovičovi akési „kladivo proti systému“, či „ostrého chlapíka, ktorý zatočí s Počiatkom a finančnými skupinami“. V komentári ďalej tvrdí, že OĽaNO stráca najmä umiernených voličov, čo je podľa neho vidieť na raste SaS a Hlasu, keďže Sme rodina ani ĽS NS nejaké výrazné zisky preferencií nezaznamenali.

Otravný mikromanažér

Na druhej strane Daniš priznáva, že Matovičova vláda takmer do bodky napĺňa svoje sľuby ohľadne boja s korupciou. Iná vec je už podľa komentátora samotné správanie sa premiéra nielen voči svojim koaličným partnerom, ale aj médiám.

„Matovičovi chýba základná úroveň. Premiér sa ukazuje ako otravný mikromanažér so sklonmi k direktívnemu (nie tímovému) rozhodovaniu. Ministri sa sťažujú na zásahy do svojich kompetencií. Často vo svojich rezortoch vyrokujú niečo, čo neprejde cez premiéra. Dôvody sú niekedy čisto osobné, nie vecné,“ konštatuje Daniš.

Dodáva, že „Matovič má chorobný odpor k delegovaniu úloh na svojich ľudí“. Toto tvrdenie dokazuje aj fakt, že premiér do dnešného dňa, vyše pol roka po voľbách stále nemá hovorcu, či hovorkyňu a všetko komunikuje buď osobne, ale prostredníctvom svojho facebookového profilu. Podľa komentátora chce byť Matovič jednoducho pri všetkom, ale výsledkom sú „prázdne prísľuby o veľkom protikrízovom programe či o reformách pre čerpanie eurofondov“, ktoré však stagnujú.

Alibista, ktorý za nič nezodpovedá

V závere textu Daniš uvádza, že úplne opačné sklony ukazuje premiér pri komunikácii a pri odrážaní kritiky. „Z mikromanažéra, ktorý nutne potrebuje vedieť o všetkom, sa stáva alibista, ktorý za nič nezodpovedá. Rodinný majetok vložený do pochybnej skupiny Arca? Hm. To Pavlínka, musí sa jej opýtať. No ani jej chyba to nie je. Je to chyba Fica. To za jeho éry vyrástli skupiny ako Arca,“ píše komentátor.

Podobne sa Matovič podľa Daniša vyviňuje aj pri iných úderoch. Ako príklad uvádza hrozbu hygienikom, že nebudú stíhať testovať nakazených, či snahu hádzať zodpovednosť na minulú vládu, či ešte predošlé kabinety expremiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Jednoducho: Matoviča to vo februári vrhlo do funkcie, na ktorú sa nikdy ani on, ani jeho strana nepripravovali. V ktorej sa zjavne necíti komfortne. A ktorej sa stále neprispôsobil. Aspoň zatiaľ. Za odchodom tretiny voličov od Matoviča necítiť náhody či nehody, ale prírodný zákon,“ uzatvára Daniš.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

86

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Korčok je po návrate z rokovaní v Luxemburgu v karanténe

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa minulý týždeň vrátil zo stretnutia šéfov diplomacií Európskej únie. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) je v karanténe. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ tlačového odboru..