Johnson predstavil nové opatrenia proti koronavírusu, obmedzenia môžu trvať 6 mesiacov

Borish Johnson (Zdroj: SITA)

Britský premiér Boris Johnson v utorok upozornil obyvateľov Spojeného kráľovstva, že by nemali očakávať návrat k normálnemu spoločenskému alebo pracovnému životu minimálne počas najbližších šiestich mesiacov. Uviedol to v súvislosti s nariadením nových obmedzení, ktoré by mali pomôcť k potlačeniu dramaticky sa šíriaceho koronavírusu.

Balík opatrení obsahuje požiadavku na zatvorenie krčiem, reštaurácií a iných zábavných podnikov medzi 22.00 h a piatou hodinou ráno. Ľudí tiež nabáda, aby pracovali z domu v prípade, že to bude možné.

Samotný Johnson pritom pred niekoľkými týždňami vyzval pracujúcich Britov, nech sa vrátia do zamestnaní, aby sa z centier miest nestali tzv. mestá duchov. Vyslovil vtedy presvedčenie, že do Vianoc sa britská spoločnosť “vráti do normálu”. V utorok však už ponúkol inú rétoriku, keď vyhlásil, že “koronavírus je nateraz súčasťou našich životov”.

“Pri vývoji vakcín, liečby a nových foriem hromadného testovania nebudeme šetriť úsilím, ale pokiaľ neurobíme hmatateľný pokrok, mali by sme predpokladať, že obmedzenia, ktoré som oznámil, zostanú v platnosti asi šesť mesiacov,” vyhlásil Johnson. Slová britského premiéra prišli deň po tom, ako vládni vedeckí a lekárski poradcovia skonštatovali, že počet nových infekcií sa každých sedem dní zdvojnásobuje a do polovice októbra by mohol stúpnuť na 49-tisíc nových prípadov denne, ak vláda nepristúpi k tvrdším opatreniam. Veľká Británia v pondelok informovala o 4300 nových potvrdených prípadoch, čo je najvyššie číslo od mája a štvornásobok počtu zaznamenaných pred mesiacom.

Nové obmedzenia vyžadujú, aby sa rúška nosili v taxíkoch aj vo verejnej doprave. Znižuje sa taktiež maximálny počet osôb na spoločenských podujatiach. Na svadbách bude môcť byť nanajvýš 15 ľudí namiesto doterajšieho počtu 30 a októbrový plán počítajúci s návratom divákov na športoviská sa odkladá na neurčito. Počet ľudí, ktorí sa môžu zhromažďovať v interiéroch alebo vonku, Johnson ponechal na čísle šesť.

Britská vláda tiež zvyšuje pokuty za porušenie pravidiel. Ľuďom, ktorí porušia nariadenia týkajúce sa karantény, hrozí pokuta až do výšky 10 000 libier (približne 11-tisíc eur) a podniky, ktoré sa previnia proti pravidlám, môžu dokonca zatvoriť.

Nové obmedzenia, ktoré predstavil Johnson, sú menej prísne ako celoštátne obmedzenia pohybu nariadené v marci, ktoré sa dotkli väčšiny populácie a zatvorili väčšiu časť firiem. V Spojenom kráľovstve zaznamenali od vypuknutia pandémie približne 400-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a pomerne vysokú úmrtnosť, keďže na následky nákazy oficiálne skonalo už vyše 41-tisíc ľudí.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...