Návrat na Mesiac? Do štyroch rokov by človek mohol opäť chodiť po zemskom satelite

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Pozrieme sa do 4 rokov opäť na Mesiac? Taký je plán americkej vlády, ktorá poverila agentúru NASA zorganizovať misiu na toto vesmírne teleso.

Americká agentúra NASA predstavila detaily k plánu Artemis, ktorého cieľom je opätovne poslať na Mesiac ľudskú posádku. Podľa predstáv amerického prezidenta Donalnda Trumpa by sa to malo uskutočniť do roku 2024, pričom tento počin bude stáť 28 miliárd dolárov (23,85 miliárd eur).

Ľudia by sa tak na mesačný povrch vrátili po viac ako 50 rokoch – posledným človekom na Mesiaci bol v roku 1972 Američan so slovenskými a českými koreňmi Eugen Cernan. Podľa riaditeľa NASA Jima Bridenstinea má organizácia vysokú šancu splniť ambicióznu lehotu prezidenta Trumpa.

Americká vláda požiadala už minulý rok NASA o výpravu na zemský satelit, ktorá by na povrch doviezla prvú ženu a ďalšieho muža. V tejto súvislosti organizácia plánuje možnú spoluprácu s viacerými súkromnými spoločnosťami – Blue Origin, Dynetics a SpaceX.

Na južný pól

Aby sa však táto misia uskutočnila musí Kongres Spojených štátov schváliť jej rozpočet – minimálne prvú časť vo výške 3,2 miliardy dolárov (2,73 miliardy eur). Peniaze musia byť odklepnuté do tohtoročných Vianoc.

Misia Artemis má pozostávať z viacerých krokov. Prvým bude vypustenie bezpilotnej vesmírnej lode Orion koncom roka 2021. V druhom kroku astronauti obletia Mesiac a v treťom na ňom pristanú. Pobyt na zemskom satelite má trvať týždeň.

Zmenou však bude miesto pristátia – zatiaľ čo pôvodné misie na Mesiac pristávali v oblasti mesačného rovníka, Artemis bude smerovať na južný pól satelitu. A prečo práve tam? V tejto časti Mesiaca sa totižto nachádza voda v podobe ľadu.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..