Osadníci škvaria psov pre biznis s masťami. Novinárke po odhaleniach hodili kameň do hlavy

Kristína Kövešová (Zdroj: reprofo TV Markíza)

Na východnom Slovensku sa podľa zistení TV Markíza konajú psie zabíjačky. Nie za účelom nasýtenia sa, ale zisku z predaja mastí, ktoré sa zrejme škvaria aj z ukradnutých domácich miláčikov. Reportérke, ktorá sa vecou zaoberala, hodili kameň do hlavy.

Scenérie z rómskych osád, prevažne z východnej časti Slovenska, sú už dlhodobo v rozpore s tým, na čo sme zvyknutí v ostatných častiach našej krajiny. Najnovšia kauza, ktorú odhalila investigatívna novinárka TV Markíza Kristína Kövešová, to len potvrdzuje.

Podľa rôznych materiálov, ktoré reportérka zbierala dva roky, totiž v týchto vylúčených komunitách prekvitá pomerne lukratívny biznis so psími masťami. Zistenia sa týkajú najmä obce Chminianske Jakubovany, no zďaleka nemá ísť o jedinú lokalitu.

Prineste a presvedčte sa

„Keby ste tomu neverili, prineste psa, zabijeme ho a uvidíte,“ priznal sa na videu jeden z osadníkov. Nakoľko je však v blízkosti obce málo psov, osadníci údajne chodia hľadať ďalších smerom na väčšie mestá ako Poprad či Levoča.

„Nie je však jednoduché zohnať také psy, ktoré na sebe majú dostatok tuku. Keď je chudý, neurobíte z neho masť,“ sťažujú sa miestni obyvatelia. Tí zvieratá najprv zderú z kože a potom vyškvaria v kotloch. Len v Chminianskych Jakubovanoch má týmto spôsobom zarábať niekoľko rodín.

Flaša získanej masti stojí zhruba 30 až 50 eur a podľa slov Rómov produkty z nelegálneho obchodu kupujú aj „gadžovia“ a dokonca ich vyvážajú aj do zahraničia, napríklad do Anglicka. Dostupné majú byť aj ako podpultový tovar na trhoviskách. Z jedného psa sa dá vraj získať 5-6 sedemdecových fliaš. Zákazníci veria, že tieto masti majú liečivé účinky.

Konanie polície a veteriny je vraj sklamaním

Zákon pritom bezdôvodné zabitie spoločenského zvieraťa, ktoré nie je zranené a netrpí, nepovoľuje a horeuvedené správanie sa chápe ako trestný čin týrania zvierat. Zviera môže byť len humánne uspané s predchádzajúcim zbavením vedomia, čo musí urobiť veterinárny lekár. Ide napríklad aj o prípady, keď sa majiteľ nevie o psa postarať a nepodarilo sa mu ho umiestniť do náhradnej starostlivosti.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

92

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje..

Odoberajte náš newsletter