Zárodky kauzy Dobytkár sú staré vyše 10 rokov. Polícia podľa všetkého nekonala

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör (Zdroj: SITA)

Podozrivé získavanie dotácii v agrosektore nie je len vecou posledných mesiacov a kauzy Dobytkár. O podozreniach tohto charakteru písal už v roku 2009 novinár Tom Nicholson. Polícia však toho času podľa všetkého nekonala, resp. nie adekvátne a mnohí aktéri pôsobili v blízkosti európskych peňazí aj dlhé roky potom.

Kauza Dobytkár je azda najsledovanejším korupčným prípadom uplynulých rokov. Podľa informácií, ktoré zverejnila polícia na sociálnej sieti ešte začiatkom leta, celková hodnota úplatkov v nej dosiahla takmer 10,5-milióna eur.

Pozornosť verejnosti však púta nielen táto suma, ale najmä skutočnosť, kto všetko bol v korupčnej schéme týkajúcej sa prideľovania európskych peňazí v poľnohospodárskom sektore zainteresovaný.

Väzobne stíhaní sú napríklad finančník Martin Kvietik, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch. Obvinené boli však aj desiatky ďalších fyzických a právnických osôb.

Podstatne dlhšia história

Korupčné správanie v súvislosti s prideľovaním dotácií z PPA pritom nie je novinkou a jeho náznakoch písal už na jar v roku 2009 známy investigatívny novinár Tom Nicholson. Odrazovým mostíkom pre nekalé správanie pri Programe rozvoja vidieka pritom zrejme boli veľmi nejasne formulované pravidlá.

Zvláštne dotácie podľa slov Nicholsona dostali napríklad spoločnosti Fructop či Mäspoma.

Ako sa zvyšoval kredit?

V rámci Programu rozvoja vidieka bolo pre slovenských poľnohospodárov v predmetnom období 2007-2013 k dispozícii 2,5 miliardy eur a problematicky pridelené mali byť milióny z nich. Či už vďaka politickým kontaktom, spätnej úprave žiadostí alebo umelému zvyšovaniu počtu firiem jedného majiteľa.

Na opačnej strane, teda tej, ktorá o pridelení či nepridelení dotácií rozhodovala, sa nachádzala komisia PPA. Jej členmi boli, okrem iných, aj generálny riaditeľ sekcie pôdohospodárskej politiky na agrorezorte pod kontrolou HZDS Ľubomír Partika a generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb Marek Kodada. Obaja pritom dnes čelia obvineniu v kauze Dobytkár.

Prípad šiel do stratena

Aj napriek silným podozreniam však polícia toho času podľa verejne známych informácii nekonala a niektorí z horeuvedených aktérov ostali pôsobiť v „dotačnom kolotoči“ aj naďalej. Spravodlivosť ich začala dobiehať až nedávno.

„Vami požadované informácie sa týkajú inštitútov, ktoré utajovanou skutočnosťou, z tohto dôvodu o nich nie je možné verejnosť informovať, preto ich prípadné využitie v jednotlivých prípadoch nemáme možnosť ani potvrdzovať, ani vyvracať,“ odpovedal Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru na otázku, či polícia toho času vo veci konala.

— Peter Števkov, Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba bol pozitívne testovaný na koronavírus. Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to vo svojom profile..