Zrušenie? Ani nie. Vysoká škola v Sládkovičove dostala od novej vlády takmer 3 milióny

Boris Kollár a Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Zrušenie pofidérnych vysokých škôl, ktoré počas leta avizoval so zreteľom aj na svoj vlastný škandál premiér Igor Matovič, je zatiaľ v nedohľadne. Naopak, v tomto ohľade často skloňovaná Vysoká škola Danubius v Sládkovičove dostala podľa zmluvy zverejnenej na konci júla dar vo výške 2,7-milióna eur.

Početné škandály týkajúce sa nepoctivých a plagiátorských záverečných prác našich ústavných činiteľov a politikov spred niekoľkých mesiacov znovu otvorili tému radikálnej reformy vysokoškolského vzdelávania.

Postavil sa za ňu aj premiér Igor Matovič, ktorý podľa júlových zistení svoju diplomovku na Univerzite Komenského s názvom Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty okopíroval takmer od slova do slova z dvoch kníh.

Premiér v rámci očisty akademického prostredia napríklad rázne sľuboval zrušiť „bez hanby polovicu vysokých škôl, umelo vytvorené školy v Skalici, Sládkovičove a podobné bludy, ktoré deformujú systém“ a zásadné zmeny chcel predstaviť do konca leta.

Upozornil na to expolitik

Tieto slová sa ale opäť míňajú účinkom a súčasná vláda spomenutým kontroverzným inštitúciám naopak pomáha. Upozornil na to bývalý politik a niekdajší šéf strany Spolu Miroslav Beblavý vo svojom blogu, pričom sa odvoláva na dar vo výške 2,7-milióna eur.

„Poskytnutie 2,7-milióna eur pre Sládkovičovo odsúhlasili už za nového vedenia rezortu školstva a zmluvu zverejnili v centrálnom registri zmlúv 27. júla,“ konkretizuje ďalej Beblavý s tým, že tieto prostriedky na vedeckú činnosť škole podľa neho nepatria.

Minulý kabinet vraj čerpal málo

„Chcem veľmi pekne poprosiť Igora Matoviča aj Branislava Gröhlinga: vysvetlite slovenskej verejnosti, prečo ste z našich peňazí zachránili Sládkovičovo až do konca vašej vlády, konkrétne do decembra 2023. A pridajte informáciu, kde sa stratila letná zásadná reforma vysokého školstva,“ píše.

Štátny tajomník Ľudovít Paulis zodpovedný za vedu v tejto súvislosti trvá na tom, že je správne, aby hodnotenie projektov na podporu vedy a výskumu podliehalo odborníkom, konštatuje, že pred darovaním peňazí projekty podliehajú kontrole a argumentuje aj príliš nízkym čerpaním prostriedkov na vedu zo strany predošlej vlády.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

45

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...