V deň keď Slovensko kolabovalo, nakupovala Matovičova manželka zmenku za 200-tisíc eur. Tomu sa hovorí „Poker Face“, komentuje Hlina

Igor Matovič s manželkou Pavlínou (Zdroj: Facebook/I.Matovič)

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) odmietol medializované obvinenia opozície z toho, že by jeho manželke Pavlíne, bolo „protekčne“ vyplatených 10 miliónov eur zo spoločnosti Arca Capital. Označil to za útok a uviedol, že ide „len“ o 3 zmenky v celkovej hodnote 600-tisíc eur, ktoré má jeho žena v akciovej spoločnosti Arca Investment, ale rovnako ako ostatní veritelia vraj čaká na ich vyplatenie. Bývalý predseda KDH Alojz Hlina upozorňuje v tejto súvislosti na viaceré zaujímavé skutočnosti.

Tvrdenie, že mala Matovičova manželka v Arca Capital Slovakia vložených 10 miliónov eur označil premiér za útok zo strany expremiérov Petra Pellegriniho (Hlas-SD), Roberta Fica (Smer-SD) a jedného z majiteľov Penty Jaroslava Haščáka.

Matovič v sobotu podvečer novinárom povedal, že podrobnosti o tom, že ide o 3 zmenky po 200-tisíc eur mal už vo štvrtok večer. Dodal však, že čakal, pretože chcel, aby jeho priaznivci a koaliční kolegovia absolvovali „skúšku ohňom“ a chcel vidieť, či ho podporia aj pri vznesení takýchto obvinení.

„Má tri zmenky Arca Investment po 200-tisíc,“ uviedol Matovič na margo kauzy, ktorá sa rozpútala okolo investícií jeho manželky.

Zmenky mali byť vytvorené v čase, keď už bol Matovič premiérom a disponoval informáciami, že firma je v problémoch. Premiér dodal, že zmenky neboli vyplatené. Jedna z nich však bola vytvorená už v čase, keď bola spoločnosť v problémoch. „Čiže o tie peniaze asi bohužiaľ prídeme a mrzí ma to,“ dodal Matovič.

Deň nákupu poslednej zmenky

Matovič na sobotňajšej tlačovke predostrel novinárom aj presné dátumy nákupu zmeniek. Ku kúpe prvej došlo ešte koncom minulého roka a poslednej až túto jar, keď už bola v plnom prúde pandémia ochorenia Covid-19 aj opatrenia proti nej. Na tento fakt upozorňuje bývalý predseda KDH Alojz Hlina.

Hlina pripomína, že 8. apríl, keď začalo platiť obmedzenie pohybu osôb v rámci okresov cez Veľkonočné sviatky, bol tiež dňom, keď Matovičova manželka kúpila zmenku od Arca Investment za 200-tisíc eur.

Matovič tvrdí, že o to, ako jeho žena narába s miliónovým majetkom, ktorý na ňu pred rokmi prepísal, sa začal zaujímať až teraz po 14 rokoch, keď na neho opozícia zaútočila v médiách.

„Policajti na hraniciach okresu robili kontroly. Slovensko kolabovalo. Doprava určite. Do Bratislavy sa v zásade nedalo dostať. Minister Sulík natáčal videá v aute s poznámkou, že je to šialené. Pamätáte ten chaos? Asi áno. A ešte niečo sa dialo v tento deň. Manželka I. Matoviča kupovala ďalšiu zmenku od firmy Arca Investments. Tak to tvrdí I. Matovič. Tak tomu sa hovorí Poker Face,“ píše Hlina.

Odvážna investičná stratégia?

V kritike Matovičovho zdôvodnenia Hlina dodáva, že samotný nákup zmenky musel prebehnúť pravdepodobne cez banku a byť overený notárom. Musia o ňom teda existovať doklady.

„Warren Buffet je v porovnaní v zásade len obyčajný predavač čínskych sandálov na trhovisku. Hovorí sa, predávaj, keď hrá muzika, kupuj, keď je v uliciach krv. To je základná investičná stratégia burzy. V ten deň veľa tomu nechýbalo, ľudia boli vystrašení, nahnevaní, bol obrovský chaos. V ten deň bola aj škaredá streda pred Veľkou nocou a aj v takýto deň niekto rozmýšľa, kde kúpiť dobrú zmenku. Keď je v uliciach chaos, akcie klesajú, vtedy investičáci s kamennou tvárou nakupujú akcie firiem a očakávajú rast, keď sa to ukľudní,“ dodáva Hlina.

Nakúpiť zmenky od zadlženej spoločnosti so základným imaním 100-tisíc eur v celkovej hodnote 600-tisíc eur v čase, keď je obava, že sa ekonomika zrúti, v čase, keď sú hotely, gastro zavreté a spoločnosť, od ktorej zmenky kupuje má veľkú časť svojich aktív práve v tomto segmente, považuje Hlina za viac ako len „odvážnu investičnú stratégiu“.

„Igor Matovič včera na tlačovke hrozil, že jeho sa zlodeji Fico a Pellgrini nemajú čo pýtať, kde jeho žena investuje peniaze. Ok. A ja môžem?“ kladie si Hlina otázku vo svojom statuse. Podľa neho „na tom príbehu dosť veľa vecí nesedí“ a chce preto vedieť, „ako táto transakcia prebiehala“.

Ako to celé prebehlo?

Hlina pripomína, že akciová spoločnosť Arca Investment je materskou spoločnosťou okrem iného aj dcérskych firiem Arca Capital Slovakia, či Arca Capital Funding. „Investičné zmenky ponúkala len Arca Capital Funding. Ono to má význam aj z taktických dôvodov. Dcéry chránia matku. Ak teda p. Matovičová nakupovala zmenky priamo od matky, bol to nejaký VIP produkt, resp. produkt pre VIP klientov?“ kladie si otázku.

Aj keby sme podľa Hlinu pripustili, že si Matovičova manželka bez jeho vedomia nakúpila 3 zmenky po 200-tisíc eur od Arca Investment, tak by mali existovať záznamy o finančných transakciách. „Ak ideme teda veriť tomu, čo povedal Igor Matovič, stačí preukázať finančné transféry medzi manželkou I.Matoviča a firmou Arca investments,“ konštatuje Hlina.

Podľa neho je to plus-mínus OK, ak premiér predloží platby za tri spomínané zmenky v celkovej hodnote 600-tisíc eur. „Ale ak nie, tak môžu vznikať rôzne iné vysvetlenia, špeciálne u ľudí, ktorí Matovičovi nedôverujú,“ varuje Hlina. Priznáva pritom, že patrí medzi tých, ktorí premiérovi nedôverujú.

Zaujímavá teória

V druhej polovici statusu prichádza Hlina so zaujímavou teóriou, ktorá by mohla pre premiéra znamenať ďalšie vysvetľovanie. Ide síce len o teóriu bývalého lídra KDH, ale rozhodne je na zamyslenie, ako je možné, že v časoch krízy Matovičova manžeklka nakúpila zmenky v celkovej hodnote práve 600-tisíc.

„Arca Capital Funding sľubovala výnosy 6 % per annum (ročne). Ak niekto vložil 10 miliónov Eur do Arca capital Funding na rok, tak by mal mať výnos za rok 600 000 Eur (3x 200 000). Igor Matovič povedal, že jeho žena nikdy nemala vložené jedno jediné Eur vo firme Arca Capital alebo Arca Capital Slovakia. Je potrebné povedať, že firma Arca Capital neexistuje, takže nemala vložené jedno jediné euro vo firme Arca Capital Slovakia, ešte však existujú v rámci skupiny Arca aj iné firmy, napr Arca capital funding (tá ponúkala investične zmenky) Arca Capital finance group, Arca Investment, ale aj iné spoločnosti,“ pripomína Hlina.

Na záver Hlina dodáva, že ak Matovič nepreukáže manželkin nákup zmeniek, napríklad bankovými prevodmi, tak môže byť na preskúmanie relevantná aj takáto alternatíva: „Investor si istinu, svojich 10 miliónov z jednej zo spoločností Arca skupiny vybral a s dlžníkom sa dohodol, že výnos z tejto transakcie mu zaplatí cez inú firmu a zaistené to bolo/je cez tri zmenky. Dôvod? Bude to tak menej okaté v týchto pohnutých časoch?“ kladie si Hlina otázky.

🔹 ️V deň keď Slovensko kolabovalo manželka Igora Matoviča nakupovala zmenku od firmy Arca Investments. Tomu sa hovorí…

Posted by Alojz Hlina on Sunday, September 20, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

141

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba bol pozitívne testovaný na koronavírus. Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to vo svojom profile..