Gröhling zatiaľ nevie, či bude môcť využiť Fond obnovy na zvýšenie platov učiteľom

Branislav Gröhling (Zdroj: SITA)

Slovensko zatiaľ nevie, či bude môcť využiť Fond obnovy na zvýšenie platov učiteľom. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko minister školstva Branislav Gröhling (SaS), kde diskutoval s poslancom Ľubomírom Petrákom (Smer-SD).

Ako sám minister uviedol, práve skokové zvýšenie miezd učiteľov, je pre neho pri reforme školstva kľúčové.

V rámci financií, ktoré školstvo bude môcť využiť sa chce minister sústrediť aj na výstavbu a prestavbu celej infraštruktúry škôl, jedální či telocviční. Na konkrétnych reformných plánoch už pracuje tím odborníkov z rezortu, ktorí sú pripravení ministerstvu financií predkladať konkrétne reformy. „Ak chceme vrátiť vážnosť učiteľskému povolaniu musíme zvýšiť mzdy,“ zdôrazňoval minister. To o koľko presne porastú učiteľom mzdy v budúcom roku však upresniť nechcel. Ak by však bolo možné ich financovanie z Fondu obnovy, mali by stúpnuť celkovo na 85 percent priemeru mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Ministerstvo tiež analyzuje ako zefektívniť sieť škôl a niektoré z nich spojiť. „Treba brať do úvahy geografické členenie Slovenska,“ upozorňuje Petrák s tým, že na Slovensku sú aj školy s iným primárnym vyučovacím jazykom. Gröhlingovi zároveň pripomenul, že ak sa platy učiteľov nezvýšia aspoň o šesť percent, „spreneverí“ sa všetkému, čo doteraz tvrdil. Zdôraznil, že počas posledných vlád Smeru platy učiteľov rástli vždy aspoň o šesť percent, čo sa vtedajšej opozícii zdalo ako nedostatočné.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...