Nissan Z Proto: Štandardy z minulosti v tele z budúcnosti

Nissan Z Proto (Zdroj: YouTube/Nissan)

Japonská automobilka Nissan nedávno predstavila koncept s názvom Z Proto. Ten so sebou priniesol hneď niekoľko príjemných prekvapení. Čo však poteší najviac je informácia, že sériový model, ktorý príde na trh už budúci rok, sa od Z Proto nebude odlišovať takmer vôbec.

Na prvý pohľad určite nový Nissan upúta svojím jednoduchým dizajnom, ktorý ale určite nie je fádny. Či už farba, proporcie, tvar strechy, logo Z, predná maska alebo svetlá, všetko púta pozornosť.

Najnovší prírastok série Z, ktorá už má cez 50 rokov, zachováva klasické proporcie. Príkladom je línia strechy takmer zhodná s prvým modelom. Naopak moderne pôsobia LED svetlá na prednej i zadnej strane, či slabo žltá farba. Modernejšie je aj logo Nissan na prednej kapote, nápis na zadnej skôr pôsobí ako spomienka na minulosť.

Technicky je Proto Z ozajstný “ctiteľ tradícií”. Namiesto moderného alternatívneho elektrického pohonu pod kapotou nenájdete nič iné, než poctivý, benzínový, šesťvalcový motor s dvomi turbami. A prevodovka? Šesť manuálnych stupňov cez radiacu páku, ktorá dnes už sama o sebe pôsobí mierne retro. Pohon zadných kolies je v tomto prípade samozrejmosťou.

nissan z proto
(Zdroj: YouTube/Nissan)

Interiér síce pôsobí moderne, ale predsa má blízko k predchodcom. Zachováva klasickú ručnú brzdu, spomínanú prevodovku, modernejší je kokpit a dotykový displej. Nechýbajú žlté detaily vo výšivke kožených sedadiel. Tie nezaostávajú ani vonku, napríklad žlté brzdové strmene.

Kontrastne preto nepôsobí len čierna strecha, ale aj šedé disky 19-palcových kolies, alebo koncovky výfukov, ktorých zvuk bude nepochybne spôsobovať zimomriavky na tele.

Zdá sa, že Nissan ešte stále nepodľahol všetkým trendom modernej doby, čo nepochybne poteší mnohých z tých preživších, ktorí stále poznajú čaro manuálnej prevodovky, či poctivého agregátu.

— MIN

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter