Bieloruské hranice sú otvorené, aj napriek Lukašenkovej hrozbe

Alexander Lukašenko (Zdroj: SITA)

Hranice Bieloruska s Poľskom a Litvou zostali v piatok otvorené, a to aj napriek tomu, že tamojší prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že ich zatvoria, pretože susedné krajiny podnecujú protesty proti jeho vláde. Bieloruská pohraničná služba informovala, že všetky hraničné priechody sú otvorené, kontroly a prehliadky na nich však posilnili. Predstavitelia v Poľsku a Litve potvrdili, že premávka na hraniciach je taká ako obyčajne.

Lukašenko vo štvrtok večer oznámil, že pristúpil k vyhláseniu najvyššej pohotovosti armády a uzatvoreniu hraníc. “Sme nútení stiahnuť z ulíc bezpečnostné zložky, uviesť armádu do stavu maximálnej pohotovosti a uzatvoriť štátnu hranicu na západe, predovšetkým s Litvou a Poľskom,” uviedol počas vystúpenia na ženskom fóre a podotkol, že posilní hranice s Ukrajinou.

Litovský minister zahraničia Linas Linkevičius reagoval na Lukašenkove tvrdenia o posilnení vojenskej prítomnosti na hraniciach s obavami. “Toto je neadekvátna reakcia na situáciu od neadekvátnej osoby,” povedal pre verejnoprávne rádio LRT.

Lukašenkova hlavná oponentka v augustových prezidentských voľbách Svetlana Cichanovská zamietla jeho tvrdenia s tým, že sú len súčasťou úsilia pošpiniť demonštrantov a obviniť zahraničné vplyvy z neutíchajúcich výzev na jeho odstúpenie v bieloruských uliciach. “Lukašenko sa nás už pokúsil vystrašiť nepriateľmi, ktorí neexistujú. Mierumilovných ľudí obvinil z násilností a pokúsil sa označiť skutočných vlastencov na zradcov. Ale jeho včerajšie rozprávanie o uzavretí hraníc predstavuje novú úroveň dištancovania sa od reality. To hovoril slabý človek o jeho imaginárnom svete,” vyjadrila sa niekdajšia učiteľka angličtiny a vyzvala Bielorusov, aby ignorovali Lukašenkove hrozby, pretože “všetci naši susedia sú naši priatelia”.

V Bielorusku sa konajú protesty od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 % hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7000 ľudí. Neskôr sa bieloruská vláda začala vyhýbať takýmto zákrokom voči demonštrantom a protesty sa snaží ukončiť skôr vyhrážkami a selektívnym väznením aktivistov. Viacero popredných členov opozičnej Koordinačnej rady, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine, bieloruské úrady zatkli alebo ich prinútili opustiť krajinu. Popredný člen rady, právnik Maksim Znak, v piatok vo väzení vyhlásil protestnú hladovku.

Veľvyslanci štátov Európskej únie v Bielorusku v piatok vyzvali tamojšie úrady, aby prepustili všetkých politických väzňov, inak na všetky rokovania s bieloruskými predstaviteľmi budú nosiť zoznam politických väzňov. Zároveň vyzvali na pokojné riešenie krízy v Bielorusku prostredníctvom dialógu, ktorý bude v súlade so základnými právami a slobodami občanov.

Bieloruskom sa v piatok zaoberala aj Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva, na ktorej zasadnutí prostredníctvom videoprenosu rečnila aj Cichanovská. Zatiaľ čo ona vyzvala na medzinárodnú misiu, ktorá by v Bielorusku prešetrila porušovanie ľudských práv, bieloruský veľvyslanec Jurij Ambrazevič poprel podľa jeho slov nepodložené obvinenia zo sexuálneho násilia voči demonštrantom či núteného zmiznutia ľudí.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...