V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú hlasovať o návrhu o sprísnení interrupcií

Anna Záborská (Zdroj: SITA)

V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú poslanci jednotlivých klubov hlasovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa venuje interrupciám. Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej sa čaká na pozmeňovacie návrhy. Následne sa vládne strany dohodnú na ďalšom postupe.

Šéf poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš o dohode v koalícii zatiaľ nemá informácie. O predloženej novele v ich klube diskutujú. Jeho kolega Andrej Stančík (OĽaNO) avizoval, že návrh v aktuálnom znení určite nepodporí. „Páči sa mi myšlienka podpory tehotných žien, či už finančnej, alebo inštitucionálnej, ale prekážajú mi obštrukcie, s ktorými zákon prichádza,“ doplnil poslanec vládneho hnutia.

Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) tvrdí, že podľa nezaradených poslancov a členov strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) okolo expremiéra Petra Pellegriniho (nezaradený) je súčasný stav v oblasti interrupcií vyhovujúci, „čo dokazuje aj neustále klesajúci pokles umelého prerušenia tehotenstva“. Dodal, že ide o umelo vyvolávanú tému politikmi vládnej koalície, ktorí takto len odpútavajú pozornosť od neschopnosti riešiť skutočné problémy Slovenska. „Preto nepodporíme žiadnu normu, ktorá mení súčasný právny stav a ja osobne sa zdržím hlasovania,“ dodal.

Poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) za návrh zahlasuje. Agentúre SITA to potvrdil podpredseda klubu Martin Beluský.

Parlament bude v závere 12. schôdze rokovať v druhom čítaní o novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci OĽaNO v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. V návrhu sa hovorí o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú. Po novom by sa mala suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdeliť na dve časti. Prvá časť vo výške 400 eur sa vyplatí matke počas tehotenstva, konkrétne po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto možnosť má podľa predkladateľov návrhu ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.

Návrhom novely je znepokojená aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. Opatrenia sú podľa nej v rozpore so smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj so špecifickými odporúčaniami orgánov Organizácie Spojených národov (OSN) pre SR.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...