Národné centrum zdravotníckych informácií potvrdilo únik informácií z aplikácie Moje ezdravie

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) potvrdilo únik informácií z aplikácie Moje ezdravie. Na piatkovom tlačovom brífingu to uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik.

“Musím potvrdiť, že naozaj prišlo k úniku dát a my sme v priebehu troch hodín zabezpečili, aby neprišlo k ďalšiemu úniku citlivých informácií,” uviedol Bielik a dodal, že NCZI hneď po nahlásení incidentu začalo únik informácií preverovať. Bielik zároveň poznamenal, že únik údajov nesúvisí so systémom elektronického zdravotníctva ezdravie.

“S IT spoločnosťou Nethembra, ktorá na únik informácií upozornila sme v kontakte a máme prísľub, že z ich strany nepríde k zneužitiu osobných údajov,” doplnil. V súvislosti s únikom osobných údajov z aplikácie Moje ezdravie prebieha bezpečnostný audit.

NCZI priznáva bezpečnostný nedostatok pri nastavení aplikácie, ktorý viedol k získaniu informácií etickými hackermi. Únik sa týkal údajov, ktoré boli zasielané laboratóriami NCZI pre notifikáciu osôb a ďalšie manažovanie pacienta. „Aplikácia Moje ezdravie bola vyvinutá výhradne internými kapacitami NCZI a od začiatku bola vnímaná ako dočasná. Súčasné vedenie NCZI aplikáciu Moje ezdravie zdedilo a už pred niekoľkými týždňami spustilo proces na zabezpečenie jej bezpečnostného auditu. Dočasná aplikácia Moje ezdravie je plne nezávislá od systému elektronického zdravotníctva ezdravie, ktorého bezpečnosť nie je nijako spochybnená. Všetky služby systému ezdravie fungujú bezproblémovo a k citlivým dátam, ktoré v nej sú, sa hackeri nedostali. Osobné zdravotné záznamy sú zabezpečené a neboli ohrozené,“ vysvetlil Bielik.

NCZI na začiatku pandémie na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu pre potreby Úradu verejného zdravotníctva SR vyvinulo internými kapacitami aplikáciu Moje ezdravie, ktorá slúži výlučne pre žiadateľov o Covid Pass, teda o testovanie na COVID–19. Slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba upozornila na zraniteľnosť v aplikácii, ktorá im umožnila získať osobné údaje o viac ako 390-tis. Slovákoch testovaných na COVID–19. NCZI po upozornení IT spoločnosťou Nethemba na únik dát z aplikácie okamžite prijalo opatrenia na zvýšenie technického zabezpečenia a ochrany dát. NCZI svoje kroky v oblasti kybernetickej bezpečnosti koordinuje aj v spolupráci s Národným bezpečnostným úradom a s vládnou jednotkou CSIRT.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Otestujú aj ľudí bez domova

Otestujú aj ľudí bez domova

Počas víkendového celoplošného testovania na koronavírus poskytne organizácia Depaul Slovensko ľuďom bez domova, ktorí..