Migrácii sa nedá brániť, hovorí Čaputovej poradkyňa

Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová si ešte pred inauguráciou vybrala tím ľudí, ktorí jej budú pomáhať nasledujúcich 5 rokov v úrade. Po boku prvej slovenskej prezidentky bude stáť aj výbor pre menšiny. V ňom majú zastúpenie predstavitelia tej maďarskej, rómskej a rusínskej. Ostatné menšiny reprezentuje Elena Gallová Kríglerová, podľa ktorej je migrácia nevyhnutná.

Kríglerová, v rozhovore pre portál Aktuality.sk hovorí o tom, aká bude jej náplň práce a prezrádza, čo bude radiť novozvolenej hlave štátu v otázkach menšín a migrácie. 

Podľa Kríglerovej treba o migrácii hovoriť pragmaticky s prihliadnutím na medzinárodné dohody, ktoré sú pre Slovensko záväzné a je nutné ich preto dodržiavať. „Zároveň do toho netreba zbytočne vnášať vášne na akejkoľvek strane,“ hovorí zástupkyňa ostatných menšín v poradnom orgáne prezidentky.

Migrácii sa nedá brániť

Kríglerová tvrdí, že migrácii sa nedá brániť. „Je to absolútny mýtus, pretože migrácia je ako počasie. Vždy nejaké bolo a nejaké je,“ konštatuje Kríglerová s tým, že Slovensko má platnú legislatívu, ktorá presne stanovuje, akých ľudí a za akých okolností môžeme prijať. Hystériu okolo témy migrácie treba podľa sociologičky upokojovať. Argumentuje tým, že aj v minulosti k nám prichádzali žiadať o azyl tisícky ľudí.

„Vždy sa to v tejto krajine zvládlo a netreba z toho robiť zbytočne veľkého strašiaka. Kľúčová vec je pozerať sa na túto tému bez extrémnych emócií a skôr pragmaticky,“ tvrdí Kríglerová o migrácii v slovenských podmienkach.

Podľa Kríglerovej sa na Slovensku hovorí viac hrozbách, ktoré migrácia prináša, ako o tom, že dlhodobo narastá počet ľudí z takzvaných „nových menšín“ žijúcich dlhodobo u nás a nehovorí sa o tom, aké problémy majú oni na Slovensku.
 
„Budem hovoriť o možnostiach, ako čo najlepšie zapájať cudzincov do života v spoločnosti, aké úlohy majú samosprávy, ako môže prezidentka komunikovať s jednotlivými orgánmi verejnej moci, s ministerstvami, ktoré majú na starosti integráciu cudzincov a podobne,“ vyhlasuje Kríglerová.

Zástupkyňa ostatných menšín v poradnom tíme prezidentky v súvislosti s nárastom počtu cudzincov dlhodobo žijúcich na Slovensku pripomína, že napríklad v Bratislave ich žije v súčasnosti 35-tisíc, čo je 8 percent celkovej populácie hlavného mesta.

Tím prezidentky Čaputovej

Zuzana Čaputová si za poradcov vybrala ľudí s „proeurópskym“ a liberálnym politickým zmýšľaním. V oblasti európskej politiky jej bude radiť Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), ktorý pôsobil ako novinár denníka SME a britského Financial Times.

Na vnútropolitické záležitosti má Čaputová ako poradcu Mariána Leška, známeho komentátora, publicistu a novinára. S vnútroštátnou politikou bude prezidentke radiť aj bývalý zamestnanec Slovenského rozhlasu a poradca ministerky spravodlivosti a poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej, Vladimír Talian.

Poradcom prezidentky pre zahraničnú politiku, bezpečnosť a obranu bude Peter Bátor. Pôsobil ako poradca a diplomat na ministerstve obrany, ministerstve zahraničných vecí a v Stálej delegácii SR pri NATO. V prezidentskej kancelárii to nie je žiaden nováčik. Pre odchádzajúceho prezidenta Andreja Kisku pracoval od roku 2015 ako expert na bezpečnosť a neskôr riadil v prezidentskom paláci odbor zahraničnej politiky.

S komunikáciou bude Čaputovej radiť 28-ročný Martin Burgr, zakladateľ Akadémie kritického myslenia a bývalý asistent poslanca Martina Poliačika (Progresívne Slovensko). Burgr zodpovedal za komunikáciu v predvolebnej kampani bratislavského primátora Matúša Valla aj v kampani Zuzany Čaputovej.

Hovorcom prezidentky bude bývalý televízny moderátor Martin Strižinec. Poradkyňou pre sociálne veci sa stala vedkyňa Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu SAV.

V oblasti justície bude Čaputovej radiť Radovan Pala, ktorý sa podieľal na zákonoch proti schránkovým spoločnostiam a Peter Kubina, odborník na ústavné právo s právnou praxou.

Za poradcu pre životné prostredie a občiansku spoločnosť si prezidentka vybrala Juraja Rizmana, environmentalistu a predstaviteľa slovenskej pobočky organizácie Greenpeace.

S protokolom bude Čaputovej radiť Katarína Diková Strýčková, odborníčka na etiketu, ktorá pomáhala pripravovať napríklad návštevu kráľovnej Alžbety II. na Slovensku.  Funkcie prezidentky Slovenskj republiky sa Zuzana Čaputová ujme 15. júna počas slávnostnej inaugurácie.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median SK pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) od 14. do 18. septembra na vzorke 1 007 respondentov. V spojitosti so súdnictvom si 61..