Disney bude kontrolovať genderovú a rasovú vyváženosť vo filmoch. Pomôcť v tom má umelá inteligencia

Ilustračný záber, Frozen 2 (Zdroj: SITA)

Americká filmová spoločnosť Disney prichádza s novým spôsobom ako strážiť vyváženosť zobrazovania pohlaví vo filmoch. V spolupráci s hollywoodskou herečkou a aktivistkou za rovnoprávnosť Geenou Davisovou vznikol program schopný učiť sa a ktorý používa algoritmy na identifikovanie “etnických či genderových predsudkov a stereotypov.

Známa hollywoodska herečka má vlastný inštitút, ktorý sa zaoberá genderovými otázkami v médiách (Geena Davis Institute on Gender in Media) a na konferencii s názvom Sila inklúzie na Novom Zélande predstavila vývoj nového programu umelej inteligencie GD-IQ. Prvé dve písmená sú akronymom herečkinho mena a IQ (inclusion quotient) znamená v preklade „kvocient inklúzie“.

GD-IQ má byť akýmsi kontrolórom “rasových či genderových stereotypov a predsudkov”. Jeho úlohou je kontrolovať, či sú vo filmových scenároch rovnako zastúpené a prezentované pohlavia aj rasy. Program, ktorý sa dokáže „učiť“ vyvíjajú v spolupráci s Univerzitou Južnej Kalifornie tak, aby
dokázal vo filmoch a seriáloch určiť nielen zastúpenie pohlaví, rás a LGBT+ ľudí, ale aj ľudí s postihnutiami.

Geena Davisová uviedla, že spoločnosť Disney uzavrela partnerstvo s jej inštitútom, aby sa podieľala na projekte. „Budeme spolupracovať s Disney nasledujúci rok a budeme im za použitia tohto nástroja pomáhať v rozhodovacom procese a identifikovaní možností, ako zvýšiť diverzitu a inklúziu v scenároch,“ uviedla.

Herečka vyzvala aj ostatné filmové spoločnosti, aby využili možnosti novej technológie, ktorá má strážiť rôznorodosť a inklúziu vo filmoch. Davisová tvrdí, že jej inštitútu nejde o hanobenie a obviňovanie niekoho, ale o poukázanie na nevedomé predsudky vo filmových projektoch.

Geena Davisová, ktorá v roku 1989 získala Oscara, založila Inštitút o pohlaví v médiách (Institute on Gender in Media) pred dvanástimi rokmi. Údajne preto, že mala obavy z toho, že jej dcéra sledovala zábavné programy, v ktorých dominovali muži.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..