Štátu unikli citlivé dáta o 390-tisíc testovaných, tvrdí Raši. Odvoláva sa na expertnú firmu

Veronika Remišová (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ Unikli osobné informácie slovenských občanov, ktorí sa dali testovať na nový koronavírus, píše poslanec za stranu Hlas-SD a bývalý podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Detaily úniku spomína vo svojom príspevku na sociálnej sieti a odvoláva sa na blog etických hackerov, ktorí k týmto informáciám získali prístup.

Článok sme v závere aktualizovali o reakciu ministerstva zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií.

„O amaterizme tejto vlády sa presviedčame denne. Ale to, čo sa stalo v uplynulých dňoch, je niečo, čo nemá obdobu. Štátu unikli dáta o takmer všetkých testovaných ľuďoch na koronavírus vrátane výsledkov testu, adries, mien, rodných čísel a ďalších údajov,“ píše Raši.

Dobrou správou však je, že spomínané údaje získali etickí hackeri. Tí ich nezverejnili, nepredali tretej strane, ale naopak, upozornili vládu, resp. jednotku CSIRT na bezpečnostné medzery. Urobili tak v nedeľu a chyba bola opravená až v stredu, podotýka poslanec Hlasu.

„Pani Remišová zastavuje dôležité projekty, vytvára štátne IT firmy, ale dáta občanov ochrániť nevie, hoci má na to všetky možnosti. Minister Krajčí, pod ktorého Národné centrum zdravotníckych informácií patrí, pravdepodobne ani netuší, že takéto dáta má,“ dodáva bývalý podpredseda vlády.

❗❗❗ŠTÁTU UNIKLI CITLIVÉ INFORMÁCIE O TAKMER VŠETKÝCH TESTOVANÝCH NA COVID 19❗❗❗O amaterizme tejto vlády sa…

Posted by Richard Raši on Thursday, September 17, 2020

Neschopnosť vlády?

Vyzýva preto predstaviteľov súčasnej vlády, presnejšie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministerku pre investície a informatizáciu Veroniku Remišovú, aby vyvodili politickú zodpovednosť a odstúpili. Podotýka, že nekompetentní ľudia nemajú čo robiť vo vláde.

Raši sa odvoláva na blog spomínaných etických hackerov zo spoločnosti Nethemba. Tí vysvetľujú, že sa im podarilo získať informácie o viac ako 390-tisíc pacientoch, ktorí sa dali testovať na koronavírus.

Získali prístup k ich menu a priezvisku, rodnému číslu, dátumu narodenia, mobilnému číslu či pobytu, ako aj zdravotnému stavu, resp. ku klinickým príznakom. Dôležitou uniknutou informáciou bol aj výsledok spomínaného testu na Covid-19.

Reakcia zodpovedných

“Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) interne prešetruje okolnosti medializovaného bezpečnostného incidentu, ktorý údajne umožnil získať etickým hackerom osobné údaje ľudí testovaných na COVID-19 z aplikácie Moje ezdravie,” uviedla v reakcii pre agentúru SITA hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková. Ako doplnila, dočasná aplikácia Moje ezdravie je úplne nezávislá od systému elektronického zdravotníctva ezdravie. Jeho bezpečnosť nie je podľa Beňadikovej nijako spochybnená a nesúvisí s týmto prípadom.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti požiadalo NCZI o detailné stanovisko. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. “NCZI nás informovalo, že prijalo všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a situáciu preveruje. O výsledkoch nás budú neodkladne informovať,” konštatovala. Únik tak citlivých informácií, ako sú dáta o zdravotnom stave, sa podľa nej nesmie stať. Ak sa preukáže, že išlo o kybernetický bezpečnostný incident a porušenie ochrany osobných údajov, vedenie ministerstva podľa jeho hovorkyne vyvodí voči kompetentným príslušnú zodpovednosť.

“Toto je naozaj posledná kvapka do zbierky totálnej manažérskej neschopnosti vedenia rezortu zdravotníctva a Mareka Krajčího,” uviedol vo svojom vyhlásení predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. Ministra požiadal, aby odstúpil, vládu a ministerku Veroniku Remišovú žiada, aby objasnili tento “škandál nevídaných rozmerov”.

— JOR, SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba bol pozitívne testovaný na koronavírus. Predseda strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to vo svojom profile..