Baránek: Akútny problém sú iné choroby, nie ‘soplík’, kvôli ktorému krachujú ekonomiky, ľudia a firmy

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/ appDay TV)

Prečo nerobíme paniku kvôli rakovine a srdcovo-cievnym ochoreniam? Od. 1. marca ku dnešnému dňu na Slovensku umrelo na rakovinu a srdcovo cievne ochorenia spolu vyše 2-tisíc ľudí. Ochoreniu Covid-19 podľahlo 38 ľudí. Píše politický analytik Ján Baránek v reakcii na nárast počtu prípadov ochorenia Covid-19 a návrat opatrení.

Baránek v pomerne rozsiahlom komentári na svojom facebookovom profile argumentuje, že aj keď nemá zdravotnícke či virologické vzdelanie, tak rozumie číslam a štatistikám. Prirovnania, ktoré používa, sú podľa niektorých neprimerané, pretože v prípade koronavírusu SARS-Cov-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19 ide o vysoko infekčné ochorenie, aj keď so zatiaľ pomerne nízkou smrtnosťou.

V globále je smrtnosť, teda počet nakazených, ktorí ochoreniu podľahnú, na úrovni niečo cez 3 percentá, na Slovensku je to 0,7 percenta a napríklad v susednom Česku podľa tamojších štatistík údajne len 0,2 percenta. Svetová zdravotnícka organizácia WHO však očakáva, že v októbri a novembri bude počet obetí stúpať a smrtnosť vraj porastie. Baránek však píše, že medzi tým zomiera na iné ochorenia oveľa viac ľudí, aj keď nejde o infekčné choroby.

„Od, napr. 1.3.2020. Ku dnešnému dňu máme 38 mŕtvych, u ktorých príčina smrti bolo určené ochorenie na Covid. Od. 1. marca ku dnešnému dňu na Slovensku umrelo na rakovinu 1085 ľudí a na srdcovo cievne ochorenia 1240, čo je spolu 2325 ľudí. Na Covid umrelo 38 ľudí, prevažná časť z nich ale mala sprievodné ochorenia a vysoký vek, takže môžeme s istou dávkou cynizmu povedať, že títo ľudia by umreli tak či tak, zrejme o niečo neskôr,“ tvrdí Baránek.

Problém je inde

Analytik priznáva, že nemá síce medicínske vzdelanie, ale uvedomuje si, že je rozdiel medzi infekčným ochorením, akým je Covid a onkologickými či kardiovaskulárnymi ochoreniami. Celý problém je však podľa neho v logistike.

„Pokiaľ vieme, aké obrovské čísla máme pri úmrtiach na onkologické a srdcovo-cievne ochorenia, prečo neinvestujeme viac do screeningov? Lebo veľká časť z týchto ochorení, percentuálne ju momentálne neviem vyhodnotiť, je odvrátiteľná. A opäť trochu cynizmu – na Covid umierajú ľudia vo vyššom veku a sprievodnými ochoreniami, ktorí by, žiaľ, v krátkom čase umreli tak či tak. Onkologické ochorenia dnes doslova kosia vo všetkých vekových skupinách,“ varuje Baránek.

Na celom svete podľahlo ochoreniu Covid-19 od vypuknutia pandémie takmer 940-tisíc ľudí z celkového počtu 29-miliónov nakazených. Z toho 20 miliónov už ochorenie prekonalo. WHO však varuje pred jesenným nárastom počtu nakazených a novým šírením koronavírusu.

„Na planéte dnes žije 7,6 miliardy ľudí. V tom čísle 939509 sú aj úmrtia, ktoré sú nepresne označované, ako úmrtie na Covid, lebo niektoré krajiny udávajú ako príčinu smrti Covid, aj keď samotná príčina môže byť iná, ale zosnulý má pozitívny test na Covid,“ pripomína Baránek.

Väčšina pozitívne testovaných vírus nemá

Analytik argumentuje tiež článkom z amerického denníka New York Times, ktorý píše, že prevažná väčšina ľudí, ktorí majú pozitívny výsledok testu na COVID-19, v sebe v skutočnosti vírus nemá, respektíve ho má v sebe v takom nepatrnom množstve, že nakazenie druhého človeka neprichádza do úvahy.

„Podľa New York Times Dáta z testov uskutočnených v Massachusetts, New Yorku, Nevade a na iných miestach USA ukazujú, že nad 90 % osôb, ktoré majú pozitívny výsledok testu na Covid, v skutočnosti nie je nakazených,“ cituje Baránek známy americký denník.

Analytik si kladie otázku, prečo nerobíme paniku kvôli rakovine a srdcovo-cievnym ochorenia. „Prvoplánová odpoveď znie – lebo Covid je infekčné ochorenie – takú som aspoň dostal ja. Ale moja odpoveď je, že toto je idiotizmus. Koľko peňazí pcháme do prevencie proti Covidu? Resp. koľko peňazí stratil štát a jednotlivci? Prečo nepcháme teda primeranú čiastku na prevenciu rakoviny a srdcovo-cievnych ochorení? Za rok je to totiž vyše 27-tisíc obyvateľov Slovenska, ktorí umrú na tieto ochorenia,“ upozorňuje Baránek.

Korupcia farma firiem?

V závere svojho statusu si analytik kladie ďalšie, kontroverzné otázky. „Mám naozaj veriť tomu, čo povedal aj Robert F. Kennedy Jr., že je za tým korupcia farma firiem? Alebo sa tu niekto chce hrať na Boha a premôcť vírus? Celá história ľudstva je aj o pandémiách, o umieraní a zrazu, v 21. storočí si niekto zmyslí, že porazíme jednu z najstarších a najrozšírenejších foriem organizmov na planéte. Bral by som túto hru, keby išlo napr. o vírus Eboly, ktorý má smrtnosť 50 %. Ale Covid väčšinou s ľahším priebehom, ako chrípka? To som nepovedal ja, ale aj člen pandemickej komisie Pavol Jarčuška,“ argumentuje Baránek.

V boji proti pandémii ochorenia Covid-19 analytik navrhuje „humánne a dočasne“ izolovať ohrozené skupiny obyvateľstva. „Tento návrh som počul na začiatkoch tejto paniky, ale potom zanikol. Nech mi nikto netvrdí, že sa to nedá. Ak sa dá zavrieť cez Veľkú noc celá krajina, musí sa dať aj toto. Na záver – Švédsko, s jeho mimoriadne laxnými opatreniami, vyhlásilo koniec pandémie Covidu,“ pripomína Baránek.

Analytik navyše dodáva, že stále nevieme, koľko ľudských životov nepriamo stáli reštrikcie a koľko ľudských životov sme reštrikciami zachránili. „Mám obavu, že takéto porovnanie by bolo katastrofou pre Covidových aktivistov. Nakoniec sa aj tak budeme musieť naučiť žiť s vírusom Covid-19. Len mám obavu, že z toho, že nám denne umrie 75 ľudí na rakovinu a srdcovo-cievne ochorenia, nikto akútny problém nebude robiť. Je akútny. Je omnoho akútnejší, ako ‚soplík‘, kvôli ktorému krachujú ekonomiky, firmy, ľudia…“ uzatvára Baránek.

Keď som svojho času argumentoval, že na rakovinu na Slovensku umrie denne 35 ľudí a ďalších 40 na srdcovo cievne…

Posted by Jan Baranek on Wednesday, September 16, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

73

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...