Pre spor o ložiská uhľovodíkov v Stredomorí by EÚ mala uvažovať aj o sankciách voči Turecku, znie z Cypru

Nicos Anastasiades (Zdroj SITA)

Európska únia (EÚ) by nemala vylučovať možnosť uvalenia tvrdších sankcií, aby donútila Turecko vzdať sa “nezákonného” prieskumu ložísk uhľovodíkov na východe Stredozemného mora. Vyhlásil to v stredu cyperský prezident Nicos Anastasiades.

Podľa jeho slov by EÚ mala v rámci reakcie na konanie Turecka uvažovať o použití “všetkých prostriedkov, ktoré máme k dispozícii”, aby sme sa vyhli vytváraniu “dvojakého štandardu” v tom, ako sa 27-členný blok rozhoduje pri riešení nevhodnej aktivity vnútri jeho hraníc aj mimo nich.

Anastasiades tak poukázal, že v bloku vznikol konsenzus pri prijatí sankcií proti 20 bieloruským predstaviteľom pre volebné podvody, ale neexistuje jednota v otázke, či sa majú uvaliť tvrdšie sankcie voči Turecku. “Ak sa podnikajú nezákonné kroky voči členským štátom Európskej únie, reakcia EÚ musí byť okamžitá,” povedal Anastasiades po rokovaniach s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v Nikózii.

Turecké lode minulý mesiac začali robiť prieskum ložísk energií vo vodách, ktoré Grécko a etnicky rozdelený Cyprus považujú za oblasť svojich exkluzívnych práv. Turecko, ktoré neuznáva Cyprus ako štát, tvrdí, že má všetky práva využívať ropu a plyn z tohto regiónu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...