Hegerov poradca Miškovič: Konflikt záujmov som nevidel. Úmysel uzavrieť zmluvy je určite dobrý

Eduard Heger (Zdroj: SITA)

Právnik Michal Miškovič sa po voľbách stal poradcom ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) a je označovaný za „dvorného advokáta“ aj ďalších rezortov. Pre 4 roky starú obžalobu z falšovania podpisu mu však teraz advokátska komora, ktorej šéfuje exminister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec, pozastavila výkon činnosti. Miškovič tvrdí, že nič nefalšoval a obvinenie bolo podľa neho vykonštruované. Popiera tiež, že by Hegerovi niekedy organizoval program a ani mu vraj nenapadlo, že by státisícové zákazky od štátu pre jeho advokátsku kanceláriu mohli byť konfliktom záujmov.

Hnutiu OĽaNO, s ktorým sa Miškovič podľa vlastných slov pozná približne dva až tri roky, jeho firma „intenzívne pomáhala“ aj s právnym poradenstvom. Poradca ministra financií to uviedol v rozhovore pre portál Aktuality.sk.

O trestnom konaní vo veci údajného falšovania podpisu, ktorého sa mal Miškovič dopustiť bola Slovenská advokátska komora (SAK) podľa neho informovaná od roku 2016 alebo 2017 a rovnako bola vraj informovaná aj o jednotlivých pojednávaniach. „Štyri alebo päť rokov to neprekážalo, ale zrazu to teraz začalo vadiť a kvôli tomu mi pozastavili činnosť,“ tvrdí advokát.

Podľa Miškoviča súvisí zastavenie jeho advokátskej činnosti s tým, že SAK vedie smerácky exminister spravodlivosti Tomáš Borec.

Lukratívna známosť s OĽaNO

Užšie predsedníctvo hnutia OĽaNO bolo o žalobe na jeho osobu údajne informované od chvíle, keď začal pracovať pre Žilinský kraj. O Miškovičovi sa hovorilo ako o človeku, ktorý Hegerovi organizoval program a chodil s ním na stretnutia.

Advokát popiera, že by ministrovi financií niekedy organizoval program. Priznal však, že sa s Hegerom pozná dva alebo tri roky. „Právne poradenstvo má takú osobnú a intelektuálnu povahu, že aj ministri oslovujú advokátov z kruhov, ktoré poznajú, ktorým veria a majú s nimi dobrú skúsenosť. Je to normálne,“ myslí si Miškovič. Odvoláva sa pritom na to, že ani Transparency International Slovensko v tomto prípade konflikt záujmov nevidí.

Miškovičova firma so štátom podpísala zmluvy za vyše 800-tisíc eur za poradenské služby pre viaceré ministerstvá, vrátane toho Hegerovho. Práve OĽaNO je pritom strana, ktorá sa do parlamentu dostala na sľuboch o boji proti korupcii a klientelizmu pre „našich ľudí“ v štátnej správe, z ktorého vládne hnutie obviňovalo bývalé vlády pod vedením Roberta Fica (Smer-SD) a neskôr Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

V súvislosti so zmluvami okolo Miškovičovej advokátskej kancelárie podal exminister Juraj Draxler trestné oznámenie na Národnej kriminálnej agentúre.

S dobrým úmyslom?

Miškovič tvrdí, že je rozdiel, či v minulosti dával štátne zákazky „svojim ľuďom“ Smer a keď to teraz robí OĽaNO v spolupráci napríklad aj s jeho firmou. Hnutie Igora Matoviča to totiž podľa advokáta robí s dobrým úmyslom vyčistiť rezorty od ľudí, ktorých tam dosadil za svojich vlád Smer.

„Vzhľadom na to, čo zástupcovia OĽaNO sľubovali ľuďom pred voľbami, že vyčistia štátny aparát a poodsekávajú chápadlá chobotnice, tak musia do tímu zobrať ľudí, ktorým absolútne dôverujú,“ povedal Miškovič.

V najužších kruhoch OĽaNO si ľudia podľa neho dôverujú a informáciu o dobrej skúsenosti s jeho firmou si vraj zrejme posúvali a na základe toho ju oslovili do prieskumov trhov.

„Mne neprislúcha hodnotiť, či niečo, čo by sa stalo za vlády Smeru, je správne, nesprávne, či by sa o tom písalo… Rozdiel je v tom, že predpokladaný úmysel pri uzatváraní zmlúv na právne poradenstvo v rezortoch OĽaNO je určite dobrý – nájsť nevýhodné zmluvy, prečistiť tie rezorty,“ uviedol Mišík.

Ako Hegerov poradca sa advokát zaoberá kontrolou verejných obstarávaní realizovaných za minulého vedenia rezortu financií. Keďže predmetom poradenstva pre ministra nie je advokátska činnosť, tak podľa Mišíka nejde o konflikt záujmov.

Zmluvy sú len tri

„Išiel som do toho s vôľou pomôcť zmene. S OĽaNO sa poznáme dva-tri roky, intenzívne sme im pomáhali aj právnym poradenstvom. Možno mi to malo napadnúť, ale konflikt som tam nevidel, ani teraz tam podľa mňa nie je. Konflikt záujmov predsa nie je v tom, že sa poznám s ministrom,“ tvrdí.

Miškovič nevidí konflikt záujmov ani v tom, že sa jeho advokátska kancelária zapojila do verejného obstarávania na ministerstve financií. Tender bol zrušený, keď sa o vec začal zaujímať portál Aktuality.sk, ale advokát v rozhovore uviedol, že sa o verejnej súťaži s Hegerom nikdy nerozprával a o zrušení obstarávania sa vraj dozvedel až od novinárov, ktorí sa ho na to pýtali.

V rozhovore Miškovič tvrdí, že zmluvy, ktoré má jeho advokátska kancelária uzatvorené so štátom „sú len tri“. Poukazuje pritom na to, že „je x advokátskych kancelárií, ktoré majú so štátom úplne iný počet zmlúv“.

Kritika od ministrov

Napríklad taký minister životného prostredia za hnutie OĽaNO Ján Budaj v súvislosti so zákazkami pre Miškovičovu advokátsku kanceláriu povedal, že jeho rezort sa asi rozíde s jej službami.

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) zase označil zmluvy s Miškovičovou advokátskou kanceláriou za „hanbu“ a dodal, že by sa niečo také nemalo diať. Advokát s tým nesúhlasí. Sulík už spoluprácu s jeho firmou a rezortom hospodárstva ukončil.

Rovnako nesúhlasí Miškovič ani s tvrdení predsedníčky strany Za ľudí a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí). Tá uviedla, že si má advokát vybrať, či chce byť poradcom ministra alebo dodávateľom. Miškovič však v reakcii zopakoval, že žiaden konflikt záujmov v prípade svojej firmy nevidí a Remišovej slová nechce komentovať.

„Keď predstavitelia OĽaNO sľúbili, že sa niečo zmení a prestane korupcia aj cucanie štátu, tak asi chápete, že to sami neurobia. Darmo vy ste minister, keď aparát pod vami môže byť nekompetentný, nedôveryhodný, možno vám chcú robiť zle. Potrebujete ľudí, ktorým veríte,“ uviedol.

Čo na to Heger?

Podľa Hegera (OĽaNO) môže byť v prípade Miškoviča pojem poradca zavádzajúci. Minister financií tvrdí, že si advokáta najal za 30 eur na hodinu na analyzovanie „predražených“ zmlúv, ktoré sa na ministerstve nachádzali.

Heger nedávno podotkol, že Miškoviča nikdy predtým nevidel a advokáta si najal, aby analyzoval predražené zmluvy na ministerstve. Zmluvu s ním plánuje rezort financií ukončiť čo najskôr. Advokát pritom tvrdí, že sa so súčasným šéfom rezortu financií pozná 2 až 3 roky, podobne dlho ako s OĽaNO.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...