Dym z amerických požiarov dorazil do Európy, ukazujú satelity

Požiar, Oregon (Zdroj: SITA)

Dym z požiarov v Spojených štátoch dosiahol Európu. Satelitné dáta, ktoré zbiera Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) Európskej únie, ukazujú, že dym precestoval v atmosfére 8 000 kilometrov do Spojeného kráľovstva a ďalších častí severnej Európy.

“Rozsah a veľkosť týchto požiarov sú na oveľa vyššej úrovni ako v ktoromkoľvek z 18 rokov, ktoré pokrývajú naše údaje z monitorovania od roku 2003,” vyjadril sa predstaviteľ CAMS Mark Parrington. Hustota dymu, známa ako aerosólová optická hrúbka (AOD), je podľa satelitných meraní ohromná, doplnil odborník s tým, že hodnoty AOD dosiahli hodnoty sedem a viac, čo potvrdili aj nezávislé merania. “Aby sme to uviedli do súvislostí, AOD s hodnotou jedna už naznačujú veľa aerosólov v atmosfére,” dodal Parrington.

Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia, ktoré prevádzkuje niektoré satelitné monitorovacie systémy Copernicus, uviedlo, že požiare v amerických štátoch Kalifornia, Oregon a Washington emitovali už odhadom 30,3 milióna ton uhlíka.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

WHO: Štúdia zistila, že remdesivir nepomáhal pacientom s COVID-19

Najnovšia štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) naznačuje, antivírusový liek remdesivir nepomáha pacientom s ochorením COVID-19. Zároveň však nevyvracia tvrdenia predchádzajúcej štúdie, ktorá sa pričinila o to, že remdesivir začali v mnohých krajinách vrátane USA a Veľkej Británie používať..