Poslanci budú na dnes rozhodovať o novom štátnom sviatku či interrupciách

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Počas 12. schôdze Národnej rady SR (NR SR), ktorá sa začne dnes o 13:00, majú poslanci prerokovať viac ako 70 bodov programu.

Zaoberať sa budú aj návrhom, podľa ktorého by umiestňovanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, fašistický a nacistický režim malo byť zakázané zákonom. Rovnako aj pomenovanie ulíc a priestranstiev po predstaviteľoch týchto režimov. Kto zákaz poruší, môže čeliť sankciám až do výšky dvetisíc eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorú do parlamentu predložili poslanci koaličných klubov.

Nový štátny sviatok

Koaliční poslanci navrhujú, aby sa 28. október, deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu v roku 1918, stal na Slovensku štátnym sviatkom. Zároveň navrhli, aby tento deň nebol dňom pracovného pokoja. Na Slovensku by sa tak zákonom ustanovil aj iný typ štátneho sviatku, kedy sa chodí do práce, ak nie je práve nedeľa alebo sobota.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti

Veľkú pozornosť bude pútať novela zákona o zdravotnej starostlivosti. Novelu posunul parlament v júli do druhého čítania. Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.

V návrhu sa hovorí o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú. Po novom by sa mala suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdeliť na dve časti. Prvá časť vo výške 400 eur sa vyplatí matke počas tehotenstva, konkrétne po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto možnosť má podľa predkladateľov návrhu ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.

Návrhom novely je znepokojená komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. Poslala preto list predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina), predsedovi ústavnoprávneho výboru Milanovi Vetrákovi (OĽaNO), šéfke výboru pre zdravotníctvo Jane Cigánikovej (SaS) a predsedníčke výboru pre sociálne veci Jane Žitňanskej (Za ľudí). Opatrenia sú podľa komisárky v rozpore so smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj so špecifickými odporúčaniami orgánov Organizácie Spojených národov (OSN) pre SR. „Vyzývam členov Národnej rady Slovenskej republiky, aby odmietli akékoľvek navrhované opatrenia, ktoré by v zákone alebo v praxi, viedli k retrogresii v súvislosti s prístupom žien k svojmu sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a právam,” píše v liste.

Zápasy zvierat

Plénum má definitívne rozhodnúť aj o tom, či bude organizovanie zápasov zvierat novým trestným činom alebo či sa upravia podmienky vysielania politickej reklamy počas kampane vo voľbách do orgánov územnej samosprávy. Vysielanie reklamy má byť na rovnakých princípoch, ako je to v súčasnosti umožnené v prípade volieb do NR SR, Európskeho parlamentu či pri voľbe prezidenta Slovenskej republiky.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...