Sulík žartoval pri včerajšom sviatku a chce ho zrušiť. Krajniak mu pripomenul, že súvisí s porážkou Turkov

Richard Sulík (Zdroj: SITA)

Sviatok Sedembolestnej je pozostatok smeráckych vlád a treba ho zrušiť, tvrdí minister hospodárstva Richard Sulík. Napriek tomu, že svoje vyjadrenie neskôr upravil a zmiernil, kritiku zožal od verejnosti aj poslaneckých kolegov. Milan Krajniak mu napríklad pripomenul, že súvisí s kľúčovou porážkou Turkov.

Šéf rezortu hospodárstva, známy svojím kritickým postojom k štátnym sviatkom, si tentokrát zažartoval pri sviatku Sedembolestnej Panny Márie, ktorý sa slávi 15. septembra. V ten istý deň má totiž narodeniny aj bývalý premiér Róbert Fico. Deň voľna preto podľa Sulíka nesúvisí so sviatkom patrónky Slovenska, ale je pozostatkom predchádzajúcej vlády.

Uverejnenie statusu pobúrilo verejnosť a vyslúžilo si negatívne reakcie v komentároch. Minister preto po hodine svoj status zjemnil a dodal odsek, v ktorom vysvetľuje, že si nemyslí, že celé Slovensko oslavuje Ficove narodeniny. Zároveň ľudí vyzval, aby viac relaxovali a nebrali všetko smrteľne vážne.

Kritika od rezortných kolegov

Status však neostal bez povšimnutia jeho ministerských kolegov, bývalých politikov či súčasných. Minister Krajniak venoval Sulíkovi dlhý status, v ktorom mu vysvetlil, že sviatok Sedembolestnej má niekoľkostoročný historický kontext.

Krajniak píše, že sviatok vychádza z bitky pri Viedni, kde v roku 1683 došlo k porážke Turkov. Najväčšiu zásluhu na víťazstve kresťanov má vojsko poľského kráľa Jána Sobieskeho. Jeho vojaci dostali medailu Sedembolestnej Panny Márie, ktorá im mala v boji proti niekoľkonásobnej presile pomôcť.

“Pápež Inocent XI. vyhlásil vďaka zázračnému víťazstvu nad Turkami 12. september za sviatok Panny Márie. U nás na Slovensku sa tento sviatok oslavuje 15. septembra. Podľa tradície v tých časoch trvalo tri dni, kým sa správa o víťazstve pri Viedni rozšírila po celom Slovensku,” vysvetľuje Krajniak.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny preto dodáva, že sviatok oslavujeme výlučne kvôli historickým udalostiam. O dosť tvrdšie sa na adresu Sulíka vyjadrili iní politici.

Dnes nemal teplé rožky?

Bývalá predsedníčka SNS Anna Belousovová si myslí, že Sulíkovi “asi udiera na mozog, že dnes nemal čerstvé rožky”, ale veľmi ju to neprekvapuje, pretože “blbec vyprodukuje len blbosť”.

Podľa nezaradeného poslanca Jána Podmanického je takýto postoj ku kresťanstvu pre Sulíka typickým. Upozorňuje však, že minister hospodárstva klame, pretože “štátny sviatok Sedembolestnej Panny Márie bol zavedený zákonom č. 241/1993 Z. z., teda dávno pred tým než prišli smerácke vlády”.

Sulíkovi status “zrátal” aj Juraj Blanár zo strany SMER-SD, ktorý ho považuje za hanbu. “Neviem, či sa to pri liberáloch a zvlášť R. Sulíkovi hodí napísať, ale sú ľudia, ktorým nie je nič sväté. Snáď iba peniaze, majetok, mamon. A keď sa im minú argumenty alebo nijaké nemajú, tak zaútočia výsmechom. R. Sulík si dnes, keď si pripomíname patrónku Slovenska, kopol nielen do veriacich, ale do všetkých kultúrnych, hodnotových, úctivých ľudí.”

A ŽE 7-BOLESTNÁ PANNA MÁRIA😏Tieto sviatky sú len pozostatky smeráckych vlád a treba ich zrušiť ☝️Nech si láskavo…

Posted by Richard Sulik on Monday, September 14, 2020

— STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...