Politik šíril hoax, že Zeman má rakovinu a umrie. Na odškodné nemá peniaze

Miloš Zeman (Zdroj: SITA)

Mestský poslanec v Brne Svatopluk Bartík šíril pred poslednými českými prezidentskými voľbami dezinformáciu, že Miloš Zeman trpí rakovinou, odmieta sa liečiť a že o pár mesiacov zomrie. Toto vyjadrenie, označené právnikom hlavy štátu za ohavnosť, ho podľa rozhodnutia súdu bude stáť vyše 360-tisíc korún (13,5-tisíc eur). Peniaze však nemá a tak sám pre seba avizoval zbierku.

Šírenie klamstiev na internete môže mať v niektorých prípadoch vážnu dohru. Obzvlášť, ak ide o informácie o zdravotnom stave hlavy štátu. Hovoriť by o tom vedel aj Svatopluk Bartík, poslanec mestskej časti Brno-stred, ktorý pred prezidentskými voľbami v roku 2017 šíril hoax, že tamojší prezident Miloš Zeman trpí rakovinou, odmieta sa liečiť a ostáva mu pár mesiacov života.

Za túto nepravdu si totiž teraz vypočul verdikt Mestského súdu v Brne, v zmysle ktorého sa musí ústavnému činiteľovi ospravedlniť a zaplatiť mu 250-tisíc českých korún (zhruba 9,4-tisíc eur) ako náhradu nemajetkovej ujmy a rovnako uhradiť 111-tisíc korún (4,2-tisíc eur), čo je suma predstavujúca súdne trovy. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

„Rakovina bola v celom rozsahu vyvrátená,“ uviedol na margo procesu advokát Miloša Zemana Marek Nespala. „Bol to útok na všetkých voličov, nielen na voličov Miloša Zemana. Hlavný kandidát, favorit volieb, mal byť diskvalifikovaný ohavnou informáciou, že umiera,“ zdôraznil právnik.

Bartík, ktorý dezinformáciu rozšíril, mal správu o údajnej Zemanovej rakovine získať z nemenovaného vysokopostaveného zdroja, o ktorom je vraj rád, že ho neodkryl. Ak rozsudok nadobudne právoplatnosť, je ochotný ho rešpektovať. Zároveň skonštatoval, že čiastku nebude schopný uhradiť a bude potrebovať v tejto veci pomôcť.

Čo presne tým myslel dnes už verejnosť vie. Bartík totiž na svojom Facebooku uverejnil status v nasledovnom znení. „Vážení priatelia, rozsudok znie tak, že mám povinnosť sa ospravedlniť a zaplatiť Ing. Zemanovi náhradu 250-tisíc českých korún a náhradu jeho nákladov konania, ktoré činia vraj cez 110-tisíc korún. Budem teda potrebovať vašu pomoc, ak sa stane rozsudok právoplatným“.

vazeni pratele, rozsudek zni tak, ze mam povinnost se omluvit a zaplatit ing. zemanovi nahradu 250 000 kc. a nahradu…

Posted by Svatopluk Bartík on Friday, September 11, 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...