Púť pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie poznačili protipandemické opatrenia

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, Šaštín-Stráže (Zdroj: Wikipedia)

Slávnostnou svätou omšou dnes vyvrcholila v šaštínskej bazilike púť pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Na rozdiel od minulosti, kedy do Šaštína putovali tisícky veriacich z celého Slovenska, bol pre protipandemické opatrenia v tomto roku ich počet limitovaný v bazilike na 500 a vo vonkajších sektoroch na tisíc ľudí.

Organizátori púte z komunity pavlínov a dobrovoľníci dbali aj na dodržiavanie ďalších opatrení, ako nosenie rúšok alebo rozostupy medzi pútnikmi. Medzi účastníkmi púte bol aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Hlavný celebrant Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita vo svojej kázni upriamil pozornosť na nádej, ktorá sa podľa neho zo života stráca. Prejavom nie je podľa Zvolenského strach o budúcnosť, ale povrchnosť, plytkosť a prázdnota. „Snažíme sa povrchne a zjednodušene odpovedať na otázky, ktoré si žiadajú veľa trpezlivosti, úsilia a pokory,“ povedal. Pútnické dni v Šaštíne uzatvorí v stredu 16. septembra púť, ktorá je tradične venovaná starým a chorým.

Minulý rok prišlo pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie na národnú púť do pútnického mestečka Šaštín podľa organizátorov asi 30-tisíc ľudí. V tomto roku vyzývali farnosti a cirkevné spoločenstvá, aby neorganizovali do Šaštína žiadne hromadné zájazdy.

Katolícka cirkev na Slovensku si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, pripomína vždy 15. septembra. Tento deň je na Slovensku dňom pracovného pokoja. Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku je chrám v Šaštíne, ktorý je starobylým pútnickým miestom.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...