Nie je nutné strašiť národ stovkami prípadov, s vírusom sa naučíme žiť, vraví prednosta infektológie

Jiří Beneš (Zdroj: DV TV)

S vírusom budeme môcť normálne žiť, pozitívny test neznamená nič zlé a cielené opatrenia by mali nasledovať až po zvýšenom počte ťažkých prípadov. Rúško pre zdravých ľudí je skôr zbytočné a vakcína je vhodná najmä pri riziku súbehu Covid-19 a chrípky, ktorá je, v kontexte Čiech, možno aj viac závažná. Covid-19 ale má potenciál byť problémom, čo sa ukázalo v Taliansku a New Yorku. Aj to povedal českým novinárom prednosta pražskej infektologickej kliniky Jiří Beneš.

Ochorenie Covid-19 je súčasťou života európskej populácie už zhruba pol roka. A jeho podstatne vyššia poznateľnosť nám dnes pomáha pretláčať do popredia úplne iné otázky, ako v úvode pandémie na jar v marci.

Ako nájsť rovnováhu medzi ochranou najslabších a zachovaním prirodzeného chodu spoločnosti? Kde potreba chrániť sa narastá a kde je naopak zbytočná? Je vírus skutočne tak nebezpečný, ako sme si mysleli? A čo jeho porovnanie s chrípkou?

Na tieto a mnohé podobné otázky v nedávnom rozhovore pre český portál Reflex odpovedal aj prednosta Kliniky infekčných ochorení v pražskej Nemocnici Na Bulovce Jiří Beneš. Ide o zdravotnícke zariadenie, ktoré sa často skloňovalo aj na Slovensku a ktoré má u našich susedov azda najbohatšie skúsenosti s liečbou pacientov zasiahnutých touto chorobu.

Pozitívny test neznamená nič zlé

Beneš sa v úvode interview nechal počuť, že zatiaľ vírus v porovnaní s minulosťou veľmi nezoslabol a vyššie denné prírastky pozitívnych pacientov vysvetlil nasledovne: „Pokiaľ veľmi intenzívne testujeme, je logické, že nachádzame viac pozitívnych prípadov. Preukázaná prítomnosť vírusu v organizme človeka však ešte neznamená, že ide o chorobu“.

Expert tento fenomén opisuje ako bezpríznakovú infekciu a tvrdí, že množstvo pozitívnych testov v populácii, ktorá je zdravá, neznamená nič zlé. Pokiaľ by sa vraj podobným spôsobom testovala chrípka, prírastky by sa vraj nepohybovali v stovkách, ale rovno v tisíckach.

Údajne by šlo o normálny stav. „V novembri máva každý rok mnoho ľudí príznaky akútnej respiračnej infekcie a nikoho to nevyvádza z miery. Takže vysoké počty pozitívne testovaných, ale v zásadách zdravých osôb, nie sú alarmujúce informácie,“ porovnáva Beneš.

Poškodenie orgánov? Na to covid nie je vybavený

Popredný český odborník z praxe je skeptický aj voči záverom kolegov o tom, že Covid-19 poškodzuje v niektorých prípadoch aj srdce alebo že prechádza placentou. Vraví, že koronavírusové infekcie sa v drvivej väčšine prípadov odohrávajú na úrovni sliznice dýchacích ciest a nie sú vybavené na prienik do krvného riečišťa. Komplikácie tohto druhu nevylučuje, ale vraví, že pre vírusy to nie je „programový cieľ“.

Prekáža mu aj zjednodušovanie problematiky nosenia rúšok a vytváranie znepriatelených táborov, ktoré sú striktne pre a striktne proti. Na operačnej sále vraj zmysel majú, no určite nie napríklad pri jazde na bicykli. „Prosím, nebavme sa o tom, či rúška áno alebo rúška nie, ale o tom, kedy je na mieste používať ich,“ mieni prednosta s tým, že by sa určite nemali používať dlho a znečistené.

Nosenie rúšok u zdravých ľudí kritizuje, očkovanie nevylučuje

„Je ešte potrebné dodať, že trochu iné pravidlá platia pre seniorov a taktiež pre ľudí s postihnutím pľúc a srdca, s oslabenou imunitou, cukrovkou či nadváhou. Tí sú samozrejme viac ohrození, a musia sa preto viac chrániť,“ varuje s tým, že pre zdravých ľudí bez príznakov je zbytočné plošne nosiť rúško napríklad v električkách.

Beneš si myslí, že riziko nákazy aj počas hlavnej sezóny môžeme znížiť na minimum, pokiaľ budeme zodpovední. Je vraj nutné vštiepiť si základné hygienické návyky a nebrániť sa očkovaniu proti chrípke, lebo jej prípadný súbeh s koronavírusom podľa prednostu už pre človeka môže byť nebezpečný.

V Čechách na úrovni chrípky, inde má potenciál byť horší

Lekár sa nechal počuť, že podľa jeho odhadov sa s asymptomatickým koronavírusom stretlo už 50% populácie v Česku a dodáva, že podľa dostupných epidemiologických údajov sa „koronavírus správa v podstate rovnako ako chrípka, dokonca možno miernejšie“.

Ide však len o české dáta a korona má vraj potenciál správať sa ďaleko horšie ako v Česku, čo ilustruje na príklade Talianska či New Yorku. To, ako sa v konečnom dôsledku Covid-19 rozvinie, vraj do veľkej miery závisí od ľudí a nie samotného vírusu.

„Pohľad na celorepublikový graf počtu úmrtí zvyčajne ukazuje nárast počtu úmrtí v čase chrípkovej epidémie. Na krivke, ktorá je inak plochá, v tomto období vyčnieva zub, síce nie príliš veľký, ale zrejmý. Keď sa ale pozrieme na vývoj počtu úmrtí v priebehu roka 2020, žiadny zub nevidíme,“ vraví s tým, že neidentifikujeme žiadny celkový nárast počtu úmrtí v porovnaní s rokom 2019.

Efektívnejšie a príjemnejšie metódy skúmania

Šéf kliniky má aj svoj recept na to, ako sa v súvislosti s vírusom ďalej správať. „Moja predstava je taká, že sa nebudú hľadať, skúmať a vyšetrovať ľudia, ktorí sú v dobrom stave. Nie je nutné strašiť národ tým, že bolo zistených sto alebo tisíc nakazených za jeden deň,“ pokračuje.

Dodáva, že postup vírusu populáciou sa dá skúmať aj inými, nepriamymi technikami, napríklad meraním koncentrácie jeho častíc vo vzduchu a odpadových vodách na miestach, kde sa pohybuje množstvo ľudí, napríklad v obchodných centrách.

Opatrenia by mali byť cielené, vieme s ním žiť

Kľúčový ukazovateľ závažnosti pandémie je podľa neho poznatok, koľkí pacienti prežívajú ťažký priebeh ochorenia. Pokiaľ stúpne tento údaj, vraj by sme mali zakročiť, no to podľa Beneša neznamená automatické zavádzanie celoplošných opatrení. Skôr by sme vraj mali ísť cestou cielených zásahov, ktorým by mala predchádzať analýza situácie.

„Teraz už poznáme vírus natoľko, aby sme sa takýchto situácií vyvarovali, a potom sa bude koronavírus prejavovať ako bežný respiračný vírus. Verím tomu, že keď len trochu zlepšíme svoj prístup, udržíme bdelosť orgánov verejného zdravia, budeme môcť s koronavírusami úplne normálne žiť,“ uzatvára optimisticky.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

70

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Erdogan vyzval Arménsko, aby ukončilo „okupáciu“ regiónu

Erdogan vyzval Arménsko, aby ukončilo „okupáciu“ regiónu

"Akonáhle Arménsko opustí toto územie, ktoré okupuje, región sa vráti k mieru a harmónii," uviedol Erdogan v pripravenom príhovore. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyzval Arménsko, aby ukončilo "okupáciu" Náhorného Karabachu. Učinil tak v nadväznosti na..