Smrť Chovanca sa podľa predsedu europarlamentu musí riadne vyšetriť

Záber z videa zachytávajúceho brutálny zásah polície proti Slovákovi na bruselskom letisku (Zdroj: YT)

Ako Sassoli uviedol v tlačovej správe Európskeho parlamentu, “ľudské práva a právny štát sú pre Európsku úniu kľúčové hodnoty”. Dodal, že prípadom smrti Jozefa Chovanca sa bude zaoberať Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

Slovákovi vo februári 2018 odopreli na letisku v Charleroi nástup na palubu lietadla po tom, ako sa nepreukázal letenkou a správal sa násilne. Údajne sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Policajti ho po zadržaní odviedli do záchytnej cely na letisku, kde udieral hlavou do steny, až začal krvácať. Vtedy “strážcovia zákona” zasiahli opäť, položili ho na posteľ a zabránili mu v pohybe, pričom jeden policajt na ňom sedel a ostatní sa na tom zabávali. Podľa portálu BBC News policajt tlačil na hrudný kôš zadržaného osemnásť minút. Ďalší z policajtov počas incidentu dokonca hajloval. Po tomto zásahu Slovák utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Chovanec vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne. Belgické médiá prirovnali Slovákov skon k smrti Georgea Floyda, ktorému v máji tohto roka policajt kolenom tlačil na krk takmer osem minút napriek výzvam, že nemôže dýchať. Jeho smrť vyvolala v Spojených štátoch aj inde vo svete veľké protesty proti rasizmu a policajnému násiliu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...