Čudná aliancia. Dvaja členovia NATO podpísali dohodu proti tretiemu

Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

S narastajúcim napätím medzi Tureckom a Gréckom Atény nakupujú zbrane. Zarobia na tom Francúzi. Grécko od nich totiž kúpi 18 nových stíhačiek a ďalšie zbrane, ktoré majú krajine pomôcť v prípade vypuknutia konfliktu s Tureckom. Takýto krok kritizuje poslanec NR SR za stranu Za ľudí Tomáš Valášek. Podľa neho je v histórii Aliancie nevídané, že by dvaja jej členovia podpísali dohodu proti tretiemu.

Portál Politico píše, že napriek recesii, rastúcemu rozpočtovému deficitu a ekonomickým problémom spôsobeným opatreniami proti pandémii ochorenia Covid-19 sa Atény rozhodli, že je čas konať. Majú v pláne nakúpiť z Francúzska stíhačky, fregaty, torpéda a vrtuľníky.

Paríž pomohol Aténam pri konfrontácii s Ankarou už v minulosti, keď vyslal vojenské lode do vôd v okolí Cypru, kde si Turecko robí nárok na tamojšie bohaté podmorské zásoby zemného plynu. Tureckí politici navyše varujú pred dôvodom na vyhlásenie vojny, ak Gréci pristúpia k rozšíreniu svojich teritoriálnych vôd v Stredozemnom mori. V oblasti sú rozmiestnené turecké aj grécke a francúzske námorné flotily a po námorných manévroch na oboch stranách sa napätie stupňuje.

Kontrakt medzi Francúzskom a Gréckom bol aj témou rozhovorov počas minulotýždňového stretnutia prezidenta Emmanuela Macrona s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom pred samitom lídrov krajín Stredomoria na Korzike.

Po dohode o nákupe zbraní má medzi Aténami a Parížom dôjsť aj k podpisu dohody, ktorou by sa oba štáty zaviazali pomôcť pri obrane toho druhého v prípade, ak by sa dostal do vojenského konfliktu.

Proti duchu NATO?

Takéto spájanie sa Francúzov a Grékov sa nepozdáva slovenskému poslancovi Tomášovi Valáškovi (Za ľudí). Podľa neho je zmluva medzi Parížom a Aténami zlý nápad.

„V podstate šmahom pera nabúrava aj EÚ aj NATO. Neevidujem, že by niekedy v histórii Aliancie dvaja spojenci podpísali dohodu o obrane proti tretiemu a je na to dobrý dôvod. Ide to proti základnému duchu NATO, ktorým je vzájomná obrana proti nepriateľom mimo Aliancie,“ argumentuje Valášek.

Ani EÚ z tejto dohody nevychádza podľa poslanca dobre. Valášek pripomína, že Únia má vlastnú klauzulu o vzájomnej obrane, článok 42.7 Zmluvy o EÚ. „Ten je presne pre prípady ako tento s Tureckom. Francúzsko v podstate dohodou signalizuje, že neverí v text, ktorý nielen podpísalo, ale za ktorý lobovalo iné členské štáty (mnohé boli proti, kvôli duplicite s NATO). Ak sa ten článok v otázke grécko-francúzskej zmluvy nemýli, mali by spojenci od nás počuť, že je to veľmi zlý nápad. Lebo už nie je rok 1914,“ myslí si Valášek.

To naozaj? POLITICO (nižšie) dnes píše, že Francúzsko a Grécko sa chystajú podpísať dohodu o vzájomnej obrannej…

Posted by Tomas Valasek on Sunday, September 13, 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

26

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...