NAKA si odviedla sudcov v Žilinskom kraji. Za krivé rozhodovanie mali pýtať desiatky tisíc eur

Ilustračný obrázok (Zdroj: Polícia SR)

NAKA dnes v doobedných hodinách zasahovala v rámci akcie Plevel na severe Slovenska. Celkovo zadržala 5 osôb vrátane vysokopostavených (ex)sudcov v Žilinskom kraji. Zásah súvisel s korupčným správaním v podobe ovplyvňovania verdiktov súdov za desiatky tisíc eur.

Národná kriminálna agentúra pokračuje v ďalšej očiste justície. Po bratislavských sudcoch tentokrát v rámci akcie s krycím názvom Plevel zasahovala v severnej časti Slovenska, kde si okrem iných prišla po bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku priamo do jeho domu a zasahovať mali aj u súčasnej predsedníčky tohto justičného orgánu Evy Kyselovej.

„Zadržali sme 5 osôb, vrátane predsedníčky Krajského súdu Žilina, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má aktuálne ‘pozastavený’ výkon funkcie sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina,“ informovala polícia v pondelok popoludní.

Oným zadržaným sudcom Okresného súdu má byť popri Polkovi a Kyselovej Daniel Béreš a jeho kamarát z detstva Juraj Filipovič. TV Markíza medzičasom priniesla informáciu, že Polka, Béreš a aj advokát Ľuboš Mahdoň sú obvinení z prijímania úplatku.

„Doposiaľ bolo v tejto veci obvinených 11 osôb,“ pokračovala polícia. Jej príslušníci momentálne vykonávajú viaceré procesné úkony na mnohých miestach. Už predtým ozrejmili, že súvisia s korupčnou trestnou činnosťou.

Cenník za ovplyvňovanie súdov

Prvý zmienený obvinený Pavol Polka sa pritom spomínal aj v kauze žilinského podnikateľa Františka Tótha, alias Veľkého Fera. Práve tento biznismen má byť pritom hlavným aktérom korupčnej schémy s niekoľkými ovplyvnenými súdnymi konaniami.

Tóth mal podľa zistení novinárov vybavovať rozsudky na súdoch v okolí Žilinského kraja. Investigatívci zverejnili aj cenník nelegálnych služieb. Za oslobodenie spod obžaloby sa pýtalo 20-tisíc eur, za prepustenie z väzby či podmienečné prepustenie na slobodu 10-tisíc eur.

„Vyšetrovanie prípadu spustila rozsiahla výpoveď recidivistu Patrika M. V marci tohto roka sa o korupcii na žilinských súdoch rozhodol vypovedať boss žilinského podsvetia František Salinger, ktorý si teraz odpykáva trest za starú vraždu bieleho koňa. Po jeho výpovedí obvinenie Tótha rozšírili,“ uvádza portál Aktuality. Tóth je od roku 2019 vo väzbe, svoju vinu popiera a hovorí o pochybných svedectvách kriminálnikov.

Polka sa nedávno vzdal funkcie

Polka podozrenia smerujúce voči svojej osobe odmieta. Policajti mu v minulosti urobili aj prehliadku kancelárie a preskúmali aj jeho bezpečnostné schránky uložené v banke. Polka, ktorý v justícii pôsobil 3 desaťročia, v máji informoval prezidentku Čaputovú o vzdaní sa funkcie.

„Polka sa s obvineným podnikateľom Tóthom pozná dlho, tykajú si a boli aj na spoločnej dovolenke na Bora Bora, kde sa zúčastnilo viacero rodín. Tótha v konaní zastupovala Polkova dcéra,“ uvádzajú na dokreslenie Aktuality.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter