Koniec veľkej trojky ?

Dominic Thiem (Zdroj: SITA)

Rakúšan Dominic Thiem získal na US Open svoj historicky prvý grandslamový titul v kariére. Podarilo sa mu to až na štvrtý finálový pokus.

Vo finále zdolal ako turnajová dvojka nasadenú päťku Nemca Alexandra Zvereva po päťsetovej dráme a impozantnom obrate 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (6). Pre Thiema sa zo začiatku zápas nevyvíjal absolútne dobre. Na Nemca Zvereva nevedel nájsť recept,  vo výmenách kde býval presvedčivý nemal rytmus a robil príliš veľa nevynútených chýb.

Favoritom bol pred zápasom Thiem, ale na Zverevovej hre nebolo vidieť známky päťsetového semifinálového zápasu s Pablom Carenom-Bustom.  Nemec ťažil z výborného servisu a skvelého pohybu po dvorci. V treťom sete sa karta pomaly obracala. Nemec s ruským pasom začal mať problémy s pohybom, robil priveľa nevynútených chýb najmä z bekhendu, čo bola voda na mlyn Thiema, ktorý v týchto fázach zápasu kazil iba minimum loptičiek. Vo štvrtom sete bol Rakúšan od úvodu lepší hráč, za stavu 4:3 Zvereva brejkol a vynútil si rozhodujúce dejstvo. Thiem sa vyhrabal z problémov a vynútil si piatu sadu. V nej sa zápas skončil až v skrátenej hre, kde zvíťazil Thiem 8:6. Mohol sa tak radovať zo svojej najväčšej trofeje v kariére.

Niekoľko faktov o finále

  • Dominic Thiem je prvý tenista narodený v 90 rokoch s mužským grand slamovým titulom.
  • Alexander Zverev sa stal prvým nemeckým grandslamovým finalistom od roku 1994.
  • Zverevova prvá účasť vo finále veľkej štvorky.
  • Dominic Thiem je piatym tenistom na svete ktorému sa podarilo otočiť finálový zápas zo stavu 0:2 na sety. 
  • Prvýkrát v histórii sa na US Open otočilo skóre z 0:2 na sety.
  • Vôbec prvýkrát na US Open rozhodol tajbrejk v piatom sete.
  • Po šiestych rokoch poznáme konečne nového grand slamového šampióna, tým posledným bol Marin Čilič v roku 2014.
  • Thiem nastúpil do tajbrejku s problémami. kedy krívajúco odohral skrátenú hru.
  • Po 20 rokoch sa Rakúsko raduje z titulu veľkej štvorky, naposledy sa na Roland Garros radoval ešte v roku 1995 Thomas Muster.
  • Prvý víťaz z tzv. novej éry tenistov.

Skončí dominancia ?

Nastal čas konca veľkej trojky ? Pri absencii Rafaela Nadala a Rogera Federera, ktorý absolvoval dve operácie, sa na US Open naskytol jediný protagonista z tzv. Big Three . Bol ním Novak Djokovič. Jeho cestu do finále však prekazila kontumácia zápasu, kedy zasiahol loptičkou empajrovú rozhodkyňu do krku. Ihneď potom sa začalo špekulovať kto bude novým grand slamový šampión.

Za posledných 16 rokov si hviezdna trojica Federer – Nadal – Djokovič rozdelila 56 spoločných grand slamov  zo 64 možných. To je neuveriteľná dominancia, ktorá tu pravdepodobne nebude najbližších 50 rokov. Zrazu sa črtá nová éra, ktorú tenisoví priaznivci doteraz nezažili. Na obzore sú noví „hladní vlci“. Je tu Medvedev, Shapovalov, Tsitsipas, Auger – Alliassime, Rubľev či Berrettini. Po US Open nasleduje preložený French Open, a ak si Rafa Nadal nepriniesol fenomenálnu antukovú formu, môže sa stať, že sa udeje ďalšia výmena stráží. Federer bude mať budúci rok už 40 rokov, a pri tenise ho drží možnosť získania zlatej medaily na olympijských hrách. Takisto ani Nadal nie je najmladší a celú kariéru mával problémy s kolenami. Vyjadril sa, že má pred sebou možno už len dve kompletné tenisové sezóny. Djokovič je z tejto trojice najmladší, ale na grand slamové trofeje je už poradovník. Všetko ukáže tenisová sezóna 2021. Bude to súboj veľkej trojky proti mladším puškám. 

— Rastislav Harakaľ

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...