Sponzori aj japonská vláda chvália Osakovú, ale pri jej aktivitách voči rasizmu sú opatrní

Tokio, Japonsko (Zdroj: SITA)

Čerstvá šampiónka tenisového US Open Naomi Osaková je označovaná aj za najbohatšiu športovkyňu sveta. Najmä vďaka reklamným aktivitám a dlhému zoznamu sponzorov 22-ročná Japonka zarobila za minulý rok 37,4 milióna USD. Lenže jej najnovšie aktivity súvisiace s celosvetovou iniciatívou na podporu černošského obyvateľstva “Black Lives Matter” sa nestretávajú v krajine, ktorú reprezentuje, s takým pochopením, aké by si predstavovala.

Jej sponzori zachovali značne rezervovaný postoj, keď mali odpovedať na otázky AP týkajúce sa Osakovej inciatívy nosenia ochrany tváre s vyobrazenými menami černošských obetí policajného násilia v USA.

“Sme potešení tým, že naša tenisová hviezda mala na sebe počas zápasov hodinky so žltým prúžkom. Viac však komentovať nebudeme,” reagoval vo vyhlásení japonský výrobca hodiniek Citizen Watch Co. Yonex ako výrobca rakiet zasa zdôraznil, že z ich materiálom Osaková dobyla po druhý raz US Open. Táto spoločnosť však svoje vyhlásenie doplnila aj o prepojenie s témou rasovej diskriminácie. “Národné hranice a rasizmus by v športe nemali existovať. Naše obchodné aktivity vykonávame s nádejou, že propagujeme radosť zo športu po celom svete. Myslíme si, že kroky Naomi Osakovej odrážajú náš základný postoj. Rešpektujeme jej činy,” napísal Yonex.

Výrobca instantných rezancov Nissin Foods si myslí, že Osaková sa v New Yorku správala v duchu ich firemného hesla “Hladní po víťazstve” a tešia sa na jej účasť na olympijských hrách v Tokiu v lete 2021. Na konkrétnu otázku na špeciálne rúška, ktoré nosila Japonka pri svojom príchode na jednotlivé zápasy, hovorca Nissin Foods odmietol odpovedať so zdôvodnením, že je to jej osobná záležitosť. Automobilka Nissan Motor Co. zasa uviedla, že neplánuje žiadne vyhlásenie ohľadne protirastických aktivít šampiónky US Open.

Na Osakovú negatívne reagovala aj časť fanúšikov na sociálnych sieťach s dôvetkom, že by sa mala venovať len tomu, čo jej ide najlepšie – tenisu. Môže to vyplývať aj z toho, že Japonsko nemá veľa skúseností s rasizmom a celkovo začlenením sa prisťahovalcov do života v tejto krajine. Aj úrad japonskej vlády sa v gratulácii Osakovej zameral výlučne na športovú stránku jej osobnosti. “Gratulujeme! Predviedla si návrat zo zadných pozícií a nevzdala sa až do úplného konca. Ďakujeme, že si nás inšpirovala,” poslal svoje stanovisko úrad predsedu vlády.

Zatiaľ čo jej sponzori, fanúšikovia či politici zostali zdržanliví, sama tenistka vidí svoje vystúpenie v New Yorku trochu inak. “Mám pocit, že nosenie rúška s odkazom na rasizmus mimo kurtu je rovnako dôležité ako moja hra na kurte. Jednoducho to patrí ku mne. Mojím cieľom je rozprúdiť diskusiu medzi ľuďmi. Neviem, či sa mi to podarilo, lebo som až doteraz žila v “bubline” na US Open, ale čím viac komentárov na internete na túto tému, tým lepšie,” zamyslela sa víťazka US Open.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...