Každé piate predané auto na Slovensku je Škoda

Škoda Octavia 4. generácie (Zdroj: skoda-auto.sk)

Automobily Škoda jazdia po našich cestách celé desaťročia. Počas predošlého režimu to bolo hlavne pre nedostupnosť iných značiek, kedy sa mladoboleslavská značka stala takmer jednoznačnou voľbou.

Teraz však stále dokáže prekvapiť. Na trhu dnes máme na výber spomedzi desiatok rôznych výrobcov, každý z nich ponúka mnoho modelov. A predsa na Slovensku každé piate auto, ktoré si niekto kúpil za posledných osem mesiacov, nesie na kapote okrídlený šíp. Či už tomu pomohla kríza okolo koronavírusu, alebo len skutočne podarený marketing a zaujímavé nové modely, Škoda má byť na čo hrdá.

Trhový podiel medziročne narástol

Čo sa týka slovenského trhu automobilov, jeho čísla nie sú pútavé, pre výrobcov kľúčové. Napriek tomu je miestom rivality automobiliek, ktoré sa snažia predať hlavne dostupnejšie modely.

Zdá sa, že víťazom je Škoda, ktorá získala podiel na trhu až 21,8 percent. To v praxi znamená, že každý piaty Slovák, ktorý si kúpil nové auto, si kúpil práve Škodu. Medziročne podiel automobilky vzrástol o 3 percentá, paradoxne počas roku, v ktorom mnohým firmám čísla klesali.

Zákazníci majú pri výbere konzervatívne sklony

Škoda svoj modelový rad za posledné roky do značnej miery omladila a osviežila. Dôkazom toho sú modely Scala alebo Kamiq, ktoré sú skôr trendové, než praktické. Ďalším príkladom toho, že Škoda sa snaží ísť s dobou, je nedávno predstavený model Enyaq – čisto elektrické SUV.

Napriek tomu zostávajú zákazníci verný tradičnejším modelom. Najpredávanejším modelom (ako aj najpredávanejším autom na Slovensku) sa stala Fabia, ktorej meno je ikonou. Hneď za ňou Octavia, ktorá takisto okamžite vyvolá spomienky na predošlé generácie.

Ani novým modelom sa nevodí zle. Scala sa umiestnila v rebríčku desiatich najpredávanejších áut na Slovensku na piatom mieste, za ňou sa potom ešte umiestnili modely Kamiq a Karoq. Celkový počet predaných kusov je nasledovný: Fabia 2967 kusov, Octavia 2422 kusov, Scala 1389 kusov, Kamiq 1277 kusov a Karoq 1050 kusov.

Sklony k tradičnejším veciam majú zákazníci aj pri výbere farby. Najviac modelov Scala sa predalo vo farbe Biela Candy, za ktorou nasledovali modrá a sivá farba. Najčastejšie zákazníci zvolili motor 1,0 TSI 85 kW, pričom dieselové motory zvolilo len 9 percent kupujúcich. Zlatú strednú cestu volili pri výbave, kde sa preferovanou stala výbava Ambition.

— MIN

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter