Európa sa musí mať na pozore, väčšia vlna migrácie ešte len príde, varuje inštitút

Turecká polícia a migranti na pohraničí (Zdroj: SITA)

Viac ako miliarda ľudí po celom svete sa môže v nasledujúcich 30 rokoch dať do pohybu, varuje štúdia Inštitútu pre ekonomiku a mier. Zakladateľ organizácie Steve Killelea hovorí, že sa musia mať bohaté krajiny (napr. v Európe) na pozore. Ekologické hrozby ich totiž ohrozujú menej, ako napríklad krajiny v Afrike či v Ázii.

Ekologické hrozby môžu dať do pohybu masívnu migračnú vlnu, varuje v novej štúdii Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP). Podľa tejto štúdie sa môže v nasledujúcich 30 rokoch dať do pohybu viac ako miliarda ľudí, čo bude mať zásadné dopady na Európu, píše portál Independent.

Najvážnejším dôsledkom ekologickej krízy bude podľa štúdie nedostatok pitnej vody a jedla, pričom najviac sú ohrozené štáty Afriky, južnej Ázie, Blízkeho východu. Tie totiž okrem ekologických hrozieb čelia aj nestabilite, vysokému rastu populácie, suchám, povodniam či rastúcej teplote.

„Následne vysídlenie bude v omnoho väčšom meradle, než migračný kríza na prelome roku 2015 a 2016, pokiaľ sa nič nespraví pre riešenie ekologického rozkladu,“ hovorí zakladateľ IEP Steve Killelea.

Majte sa na pozore

Medzi najviac ohrozené krajiny patrí Pakistan, na horných priečkach tabuľky sú však aj India, Sýria, Afganistan, Čad alebo Irak. V mnohých z týchto krajín totiž prebieha vnútorný boj o už tak obmedzené zdroje, čo vedie len k ich rýchlejšiemu vyčerpávaniu.

Masové vysídlenie hrozí aj v Iráne, Etiópii alebo Haiti, pričom ide taktiež o krajiny s veľkým množstvom obyvateľov. Podľa zakladateľa IEP sa preto musia mať bohatšie krajiny severnej Ameriky a Európy „na pozore.“

Obrovská vlna

Približne pred piatimi rokmi pricestovalo do Európy len v rokoch 2015 a 2016 minimálne dva milióny migrantov. V prípade, že dôjde k vážnejšiemu ekologickému kolapsu, sa toto číslo môže niekoľkonásobne zväčšiť.

Len za posledný rok bolo podľa OSN vysídlených zo svojich domovov 24 miliónov ľudí v dôsledku extrémov počasia. Približne 9,5 milióna ľudí zase opustilo svoje domovské krajiny, útočisko väčšinou hľadajú u najbližších susedov.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné "provokácie" ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že "úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia..