Baránek: Keď vznikne zmysluplná konzervatívna alternatíva, Matovič bude akútne ohrozený

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Najsilnejšia koaličná strana môže pohorieť na vzniku zmysluplnej konzervatívnej alternatívy, niekdajší premiér Peter Pellegrini zaujal aj voličov Progresívneho Slovenska a Smer zatiaľ nebude pokračovať v poklese. Zhruba to sú tri ústredné myšlienky čerstvého komentára Jána Baránka k víkendovému prieskumu preferencií.

Dvojmesačná letná prestávka vo vysokej politike takpovediac zakonzervovala preferencie jednotlivých strán. Vyplýva to z prieskumu vypracovaného pre televíziu Joj, ktorý 11. septembra zverejnila agentúra Polis.

Voľby by podľa neho opäť vyhralo hnutie OĽaNO, ktorému aktuálne dôveruje 20,7% voličov. Za ním nasleduje čerstvo zaregistrovaná strana Hlas Petra Pellegriniho so 16-timi percentami a „bronzová“ priečka patrí liberálom z SaS (11,6%).

Na ďalších miestach sa umiestnili Smer-SD (8,8%), ĽSNS (8,5%), hnutie Sme rodina (7%) a SMK (5,5%). Brány parlamentu by naopak neprekročili KDH (4,9%), Progresívne Slovensko (4,8%), Za ľudí (3,9%), Dobrá voľba (2,8%), Most-Híd (2,5%), SNS (1,4%) a Vlasť (1,3%).

Progresívcom ukrajuje Pellegrini

Tieto dáta najnovšie okomentoval aj šéf predmetnej agentúry Ján Baránek. Na nameraných číslach ho vraj neprekvapilo nič s výnimkou mierneho nárastu KDH, ktorému po novom šéfuje Milan Majerský, a naopak poklesu Progresívneho Slovenska.

„Za hlavný dôvod ich poklesu považujem vznik strany Hlas. Tie preferencie a možné hlasy im určite odčerpáva najmä Pellegrini. Je to však len môj kvalifikovaný názor. Konkrétnymi dátami v tomto ohľade nedisponujem,“ povedal vzápätí analytik o strane Ireny Bihariovej.

Matovič môže pohorieť na vzniku zmysluplnej konzervatívnej strany

Mierny preferenčný prepad ale zaznamenáva aj najsilnejšia koaličná strana premiéra Igora Matoviča, ktorá síce napadla v porovnaní s júlom, ale v dlhšom časovom úseku áno. Pripomeňme, že matovičovci vyhrali februárové voľby so ziskom vyše 25%.

„Matovičova úloha teraz bude to zastabilizovať niekde. Je však otázne kde. Druhá vec je, či to vôbec chce zastabilizovať. Lebo jeho vyjadrenia, ktoré som postrehol, že jemu nezáleží na preferenciách, ale na tom, aby robil dobre to, čo má robiť, tomu nenasvedčujú,“ hodnotí Baránek.

Zároveň si však myslí, že premiér by nemal vravieť tieto vyjadrenia na úkor straty moci a dodáva, že je v záujme celej strany, aby sa strácanie hlasov niekde zastavilo. „Keby to bolo tých 18, 19 percent, tak by si mohli gratulovať. Lenže akonáhle vznikne nejaká zmysluplná alternatíva v konzervatívnom priestore, tak Matovič bude akútne ohrozený,“ pokračuje.

Od Fica už príliš odchádzať nebudú

Baránek ozrejmil aj svoj názor na takmer 9%-ný výsledok Smeru, ktorý údajne môže predstavovať už reálne voličské jadro Roberta Fica a spol. „Nepredpokladám tam už nejaký pokles. Myslím si, že to, čo malo odísť od Fica, to už odišlo,“ zaznelo.

„To sú také malé poklesy, že si na ich základe netrúfam hodnotiť trendy. Skôr to, čo by malo znepokojovať stranu Za ľudí, je to, že nestúpajú. Ak sa im to nepodarí, tak v budúcich voľbách ostanú pred bránami parlamentu,“ zaznelo k záveru na margo výsledku strany Veroniky Remišovej.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

45

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...