Táto pandémia nás nevyhubí. Možno nám nakoniec zachráni civilizáciu, hovorí český vedec

Jaroslav Flegr (Zdroj: iDnes.cz)

Český evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr v auguste varoval pred extrémnym nárastom nových prípadov koronavírusu v susednom Česku a jeho predpoveď vyšla. V Českej republike pribúda vyše tisíc nakazených denne a Flegr predpovedá, že čoskoro môžeme u našich najbližších susedov očakávať až 4-tisíc nových prípadov denne.

V rozhovore pre portál iDnes.cz Flegr uviedol, že „bežíme preteky o existenciu ľudstva“. Vedec má na svoje vyjadrenia svoje pádne dôvody. Podľa neho boli opatrenia v boji proti koronavírusu aj bezstarostný postoj niektorých ľudí príčinou dnešného veľkého nárastu prípadov v Česku.

„Prednášam evolučnú parazitológiu už veľmi dlho a dokázal som si spočítať, čo asi bude. A keď som sa tak pozeral okolo seba a videl som, ako sú ľudia bezstarostní, oslavujú koniec epidémie a netušia, čo ich čaká v septembri, tak ma z toho trošku mrazilo,“ uviedol Flegr.

Ochorenie Covid-19 sa podľa parazitológa šíri ešte rýchlejšie ako vedci pôvodne predpokladali, a je preto možné, že to najhoršie príde o mesiac skôr. Nebezpečné je podľa Flegra aj to, že samotní lekári v niektorých prípadoch ochorenie zľahčujú.

Preteky o existenciu ľudstva

Český vedec tvrdí, že sprísnenie opatrení prišlo neskoro a malo sa k nemu vraj pristúpiť už v auguste. Teraz sú podľa neho už nutné prísnejšie opatrenia. Flegr si myslí, že univerzity v Česku by sa mali jednoznačne zatvoriť, pretože v prípade vysokých škôl je vzdelávanie zväčša možné aj na diaľku.

Premorenie populácie ochorením by bolo podľa Flegra príšerne drahé, pretože v takom prípade by sa nakazila asi polovica populácie, čo je v prípade Českej republiky približne 5 miliónov ľudí. Vedec pritom varuje, že keby v takom prípade zomrelo „iba“ jedno percento nakazených, tak by šlo o 50-tisíc mŕtvych.

„Bežíme preteky o existenciu ľudstva. Zdá sa, že 95 percent úspešných druhov, ktoré boli na Zemi, vyhubila nejaká pandémia. Takže nie nejaké sopky alebo meteorit. Táto pandémia nás nevyhubí, ale stále je nad nami Damoklov meč. Berme to ako ostré bojové cvičenia a možno nám to zachráni civilizáciu,“ varoval Flegr.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

110

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter