Slováci podľa prieskumu vnímajú Západ ako ohrozenie svojich hodnôt. Nemusíme sa čudovať

Busta Ľudovíta Štúra, významného slovenského dejateľa (Zdroj: pixabay.com)

KOMENTÁR Podľa posledných zistení spoločnosti Globsec Slováci vnímajú Západ ako ohrozenie svojich hodnôt. Vo svetle posledných rokov, v ktorých sa mnohé západné štáty spreneverujú svojim vlastným princípom čoraz častejšie, závažnejšie a absurdnejšie, by nás táto správa nemala prekvapovať.

V stredu 9. septembra zverejnila mimovládna organizácia Globsec svoju novú publikáciu týkajúcu sa vnímania demokracie a konšpirácií na Slovensku. Z odpovedí opýtaných vyplynulo hneď niekoľko kľúčových zistení.

Jedným z najviac medializovaných je to, že až 50 % Slovákov verí skutočnosti, že Západ ohrozuje ich hodnoty. 53 % ako ohrozovateľa týchto hodnôt pritom vníma Spojené štáty americké.

Hoci sa dá dôvodne predpokladať, že tento spoločenský postoj nepramení z hlbokej analýzy, ale skôr pocitu, ktorí Slováci o západných krajinách získavajú z médií a sociálnych sietí, tento pohľad nemusí byť úplne „mimo“.

Keď veľkí bratia zdivočejú

Obyvatelia moderného Slovenska, ktoré je samé v drvivej väčšine postavené na západnom kresťanstve, rímskom kontinentálnom práve či antickej racionalite a úcte k rozumu, totiž zhodnotili, že stav v štátoch naľavo od Česka začína byť veľkou karikatúrou európskych hodnôt a že sa v nich rodí akýsi „Antizápad“.

Indícií a rukolapných dôkazov podporujúcich túto myšlienku je pritom hojne. A zďaleka nejde len o okrajové javy zo strany niekoľkých jednotlivcov, ale o fatálne zlyhanie inštitúcií, súdov, politikov, novinárov či napríklad aj riaditeľov škôl, ktorí boli donedávna vnímaní ako garanti všetkých dôležitých princípov, na ktorých západná spoločnosť stojí.

Zrád hodnôt na Západe je na rozdávanie

V USA posledné mesiace rozbujnel nefalšovaný a takmer všadeprítomný a z dezinformácií prameniaci rasizmus, v rámci ktorého sa usporadúva hon na tých, ktorí si na tieto totalitné tendencie dovolia upozorniť. Podrobne sme sa tejto téme venovali tu.

Justícia zlyháva aj v takých jednoduchých prípadoch, akým je ochrana zamestnancov pre vyhadzov z práce za skonštatovanie biologických poznatkov. Na mysli máme verdikt britského súdu, ktorý vedkyni Mayi Forstaterovej odkázal, že názor, že pohlavie sa nedá zmeniť, nie je hodný rešpektu v demokratickej spoločnosti.

Z takzvanej transfóbie a diskriminácie transľudí sú dokonca obviňované aj lesby či samotné transexuálky, umelá inteligencia bude kontrolovať genderovú a rasovú vyváženosť v rozprávkach, 11-ročný chlapec, ktorý sa prezlieka za ženu a je idolom LGBT komunity, tancuje v gaybare a filmy bez etnických menšín či iných štandardov diverzity môžu zabudnúť na Oscara.

Čo si z toho vezmeme?

Samozrejme, zatiaľ nejde o prejavy, ktoré by svojou závažnosťou pripomínali realitu Sovietskeho zväzu v 50. rokoch či Tretej ríše, no tieto signály a tisícky podobných sú dostatočným dôvodom na zdvihnutie varovného prsta. Pomery sa tiež v mnohom preklápajú do skutočne bizarných scén, kedy vidíme šéfa Európskej komisie Junckera, ako reční pri odhaľovaní busty Karla Marxa.

A tento bezútešný stav na Západe tiež neznamená, že sa musí Slovensko automaticky prikloniť na stranu Ruska a Číny, ktoré majú defekty iného charakteru, no je príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad vlastnou budúcnosťou.

Budúcnosťou, v ktorej znovu nájdeme rešpekt k vlastnej ústave, tradíciám našich predkov, európskym morálnym hodnotám, panstvu práva a k zdravému sedliackemu či aj na vedeckých poznatkoch postavenému rozumu.

Čerstvý prieskum Globsecu vo svetle tejto našej dejinnej úlohy nie je výpoveďou o odpadlíctve neposlušného štátu, ale dobrou správou o tom, že ešte máme šancu poučiť sa z chýb druhých.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

61

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter