Sankcia za Kuffovu kázeň? Rada porušila práva TV LUX, hodnotí Pirošíková

Marián Kuffa (Zdroj: youtube.com)

Pokuta pre katolícku televíziu TV Lux za odvysielanie kázne Mariána Kuffu je porušením práv média. Myslí si to bývalá dlhoročná zástupkyňa vlády SR pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) Marica Pirošíková.

Pirošíková vo vyjadrení pre Denník Slovensko reaguje na nedávny prípad, kedy Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila kresťanskej televízii TV Lux pokutu za údajné nedodržiavanie plurality názorov. Dôvodom bolo odvysielanie minuloročnej kázne farára Mariána Kuffu, ktorú predniesol v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave

Podľa hovorkyne rady Ivany Čaučíkovej bola sankcia uložená preto, lebo nebola ku Kuffovým vyjadreniam zabezpečená názorová pluralita. Rada zároveň taktiež zastavila správne konanie vo veci možného podnecovania k nenávisti.

„Čo najviac ohrozuje dnešné rodiny? Liberalizmus. Tak ako to počujete. Liberalizmus, liberalizmus, liberalizmus. Ten najviac ohrozuje naše rodiny… Povinnosť otca je chrániť pred škodlivým liberalizmom, ktorý sa krásne maskuje a vkráda aj do cirkvi. Volá sa to kresťanský liberalizmus,“ hovoril napríklad v kázni kňaz Kuffa. Kritizoval tiež prezidentku Zuzanu Čaputovú a vtedajšieho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.

Zákon nie je jasný

“Zákon nie je dostatočne jasný v tom, aby mohla z neho televízia podobnú povinnosť vopred vyvodiť a z medializovaných vyjadrení hovorkyne Rady nie je ani jasné, akým spôsobom by ju mala splniť. Už tento fakt má za následok porušenie práv televízie. Berúc do úvahy ústavne garantovanú slobodu náboženského vyznania takýto zásah nebol nevyhnutný v demokratickej spoločnosti, pretože nespĺňa vzhľadom na okolnosti kritérium primeranosti a to bez ohľadu na miernosť uloženej sankcie,” tvrdí Pirošíková.

Takýto zásah považuje za neprimeraný a zároveň zdôrazňuje potrebu legislatívnej zmeny tak, aby sa zbytočne neregulovala informačná všestrannosť a pluralitu názorov.

OTO 2020

Pirošíková sa tiež vyjadrila k programu odovzdávania cien OTO 2020. Ten čelí pre zosmiešňovanie kresťanstva ostrej kritike aj obvineniu zo spáchania trestného činu podnecovania rasovej a náboženskej neznášanlivosti.

Vo svojom stanovisku vychádza zo Správy Benátskej komisie o vzťahu medzi slobodou prejavu a slobodou náboženstva. Podľa nej sú štáty povinné zabrániť prejavom, ktoré sú bezdôvodne útočné, neprispievajú k žiadnej forme verejnej diskusie a len porušujú práva iných.

“Rešpektovanie náboženského cítenia veriacich môže byť oprávnene označené za porušené, a to v prípadoch provokatívneho vyobrazenia predmetov náboženského uctievania alebo útočného napadnutia náboženských princípov a dogiem, čo môže byť v niektorých prípadoch vnímané ako nezákonné porušenie ducha tolerancie, ktorá musí taktiež byť jedným zo znakov demokratickej spoločnosti.”

Správa tiež uznáva, že náboženské presvedčenie človeka je potrebné oddeľovať od politických a filozofických presvedčení, pretože útok voči nemu môže spôsobiť vážnu emocionálnu ujmu.

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

54

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...