Nicholsonová: Dezinformačné médiá sa stávajú čoraz vplyvnejšie

Nicholsonová v Európskom parlamente. (Zdroj: Facebook)

Poslankyňa Európskeho parlamentu na sociálnej sieti Facebook informovala, že poslanci v rámci výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti pracujú na správe o bezpečnosti novinárov v EÚ. Tá by mala zaistiť bezpečnosť investigatívnych novinárov a zároveň chrániť verejnosť pred dezinformáciami.

Liberálna politička v krátkom videu skritizovala nezávislosť novinárov v strednej a východnej Európe. Podľa nej sú tamojšie médiá pod veľkým vplyvom oligarchov a politikov, v dôsledku čoho je ohrozená sloboda médií. EÚ preto v budúcnosti plánuje aj fond na podporu investigatívnej žurnalistiky.

Nicholsonová viackrát pochválila načasovanie tejto iniciatívy. Čoskoro totiž vyjde aj prvá správa o dodržiavaní princípov právneho štátu v jednotlivých členských štátoch. Tá sa bude zaoberať aj slobodou médií, a preto bude správa o bezpečnosti novinárov a dezinformáciách podľa nej prínosom.

Cieľom správy je podľa nej tiež ochrana kvalitnej žurnalistiky, pretože overené informácie sa nedajú nahradiť “trápnymi hoaxami” a verejnosť sa musí chrániť pred konšpiráciami.

“Deziformačné médiá sa stávajú čoraz vplyvnejšie, podľa dát už dokonca vplyvnejšie než štandardné médiá. To je veľmi nebezpečné, najmä teraz počas pandémie Covid-19, keďže vypúšťajú hoaxy o očkovaní a podobne.”

Príhovor k správe o médiach v LIBE

INVESTIGATÍVNI NOVINÁRI MUSIA PRACOVAŤ BEZ STRACHU A SPOLOČNOSŤ MUSÍ BYŤ CHRÁNENÁ PRED HOAXAMI ❗ Pandémia COVID-19 spustila lavínu dezinformácií a hoaxov a verejnosť je čoraz viac zavádzaná konšpirátormi. Novinári sú často zastrašovaní mafiou, oligarchami alebo štátnymi orgánmi a sú terčami nenávistných prejavov na internete 💻. V rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti pracujeme na správe o bezpečnosti novinárov v EÚ. Zhodli sme sa na tom, že kvalitná žurnalistika sa nedá nahradiť trápnymi hoaxami bez relevantných zdrojov. A taká žurnalistika potrebuje zvýšenú ochranu a zvýšený dopyt verejnosti po kvalitných informáciách. Súčasťou rozpočtu EÚ má byť v budúcnosti aj fond na podporu investigatívnej žurnalistiky a monitorovanie slobody médií bude tvoriť časť monitorovacích správ o dodržiavaní princípov právneho štátu v jednotlivých členských štátoch. Už na konci septembra sa dočkáme prvého "vydania", kde očakávame aj vysvedčenie Slovenska.

Posted by Lucia Nicholsonová verí v zdravý rozum on Thursday, September 10, 2020

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

13

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...