Žiarovku vynašiel transsexuálny černoch Cimrman. Český komentátor si uťahuje zo slov Bidena

Joe Biden (Zdroj: SITA)

Prečo, preboha, neučíme históriu na hodinách histórie? Černoch vynašiel žiarovku. Žiadny beloch menom Edison. Je toho toľko. Vedel to niekto? Povedal prezidentský kandidát demokratov v USA Joe Biden na návšteve mesta Kenosha, kde sa odohral krvavý konflikt medzi priaznivcami Donalda Trumpa a hnutia Black Lives Matter. Bidenov výrok o tom, že žiarovku vynašiel podľa neho Afroameričan, si v mimoriadne ironickom komentári podal český novinár a komentátor Viliam Buchert.

Zástupca šéfredaktora magazínu Reflex v komentári reaguje na Bidenove vyjadrenie o černošskom vynálezcovi žiarovky miestami až absurdným textom inšpirovaným fiktívnou, ale v Česku mimoriadne obľúbenou, postavou vynálezcu a „vševeda“ Járy Cimrmana.

Biden, ktorého Buchert v texte označuje výrazom „ospalý Joe“, nemenoval, kto mal byť oným Aferoameričanom, ktorý vynašiel žiarovku a novinár pripomína, že prezidentský kandidát demokratov je v USA terčom obvinení z toho, že u neho naplno prepuká senilita a starecká demencia.

„Priznám sa, že dejepis ma veľmi bavil, ale toto som nevedel. Dôvod mojej reakcie je ale úplne iný – žiarovku vynašiel český génius Jára Cimrman. A to zase nevie Ospalý Joe,“ píše novinár v reakcii na Bidenove slová o černošskom vynálezcovi žiarovky.

„Zrejme mal na mysli Lewisa Howarda Latimera, ktorý bol skutočne veľmi významným americkým černošským vynálezcom a mal aj niekoľko patentov, ktoré so žiarovkou súvisia. Pôvodný prototyp žiarovky bol osvetlený horúcim, elektrifikovaným vláknom z papiera, ktoré veľmi rýchlo zhorelo. Latimer vytvoril verziu s vláknom vyrobeným z odolnejšieho uhlíka. Vyvinul i závitovú objímku. Vylepšil tak žiarovku, ktorú mal ale vynájsť Edison,“ dopĺňa Buchert lekciu z histórie.

Hodil by sa do dnešného sveta

Zvyšok komentára je čistá irónia, v ktorej zástupca šéfredaktora Reflexu naznačuje, že ak Biden môže tvrdiť, že prvým vynálezcom žiarovky bol černoch, tak on zase môže tvrdiť, že ním bol Jára Cimrman. Mimochodom napriek tomu, že ide o fiktívnu postavu, tak sa Cimrman stal v ankete „najväčším Čechom“ v histórii.

„Ako dokazujú mnohé svedectvá, ešte pred Edisonom prišiel s rovnakým nápadom na žiarovku český všeumelec Jára Cimrman. Vo svojej roztržitosti ale prišiel neskoro na patentový úrad a, ako dokladá aj historický film Jára Cimrman ležící, spící, Edison ho predbehol. Svoju úlohu v tom zohrala aj veľmocenská politika USA. Ďalší dôkaz pritom predložil prezident Miloš Zeman. Ten tvrdí, že na vlastné oči videl v Národnej knižnici v pražskom Klementíne zverejnené pôvodné návrhy Cimrmanovej žiarovky. Návrhy našiel Zeman pri čítaní vľavo dole a malo sa tak stať v rovnaký deň, kedy čítal Peroutkov článok Hitler je gentleman,“ ironizuje Buchert.

Cimrman ako transsexuál?

Novinár dodáva, že Cimrmanova podoba sa nezachovala, a preto vraj nie je vylúčené, že by to mohol byť černoch. „Bolo by to síce vo vtedajšej krutej belošskej monarchii nezvyčajné, ale vylúčené to nie je. Že by Biden narážal na to?“ kladie si Buchert otázku. Jára Cimrman by sa podľa neho hodil do dnešného liberálneho ponímania dejín, v ktorom majú absolútnu prednosť menšiny, keďže mohol byť nielen černoch, ale navyše aj transsexuál.

„Cimrmanológovia už pred rokmi predložili dôkaz, že Cimrman bol v detstve vychovávaný ako dievča. Malý Jára napríklad donosil po staršej sestre Luise jej šaty. A chvíľu študoval v dievčenskej ošetrovateľskej škole Minerva. Z tej bol vylúčený, keď sa zistilo, že je mužom. Cimrman bol totiž transsexuál, len sa vo vtedajšej odpornej konzervatívnej spoločnosti k tomu nemohol priznať. V jeho pozostalosti boli ale objavené ešte neuverejnené písomnosti, ktoré ukazujú, že nakoniec pri sebe objavil celkom 66 rôznych pohlaví. Predbehol tak dobu o mnoho rokov,“ píše Buchert s nemalou dávkou humoru.

Vynálezca internetu

Okrem toho Cimrman vynašiel napríklad aj internet, len ho nedokázal na českej dedine spustiť a bol priekopníkom aj v energetike a potravinárstve, keďže ako chudobný vynálezca kradol na poliach zeleninu a tým zaviedol do svetového povedomia termín biopotraviny.

V závere komentára český novinár pre istotu dodáva, že celý článok je samozrejme fikciou. „Vo svetle tvrdení ospalého Joa, amerického prezidentského kandidáta, o černošskom vynálezcovia žiarovky, je možné ale tvrdiť čokoľvek. Česi by si preto nemali nechať vziať vynález žiarovky nejakým Edisonom či Latimerom,“ uzatvára Buchert.

O koho ide?

Len dodajme, že Jára Cimrman sa prvýkrát objavil v roku 1966 v rozhlasovom programe Nealkoholická vináreň U Pavúka vo vtedajšom Československom rozhlase, a to ako vodič parného valca a sochár. V tom istom roku založili autori fiktívnej postavy Jan Svěrák, Ladislav Smoljak, Jiří Šebánek a Miloň Čepelka Divadlo Járy Cimrmana, ktoré dodnes uvádza hry prisudzované Járovi Cimrmanovi a zároveň spracováva fiktívny život a dielo najvýznamnejšieho Čecha, ktorý je popisovaný ako génius a všeumelec.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

22

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Európske vlády a USA požadujú prepustenie Navaľného

Európske vlády a USA požadujú prepustenie Navaľného

Niekoľko európskych vlád aj predstavitelia Spojených štátov vyzvali na prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého v nedeľu zatkli po prílete do Moskvy. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Prepustenie jedného z najväčších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina..

Odoberajte náš newsletter