Niektoré filmy uchádzajúce sa o Oscara budú musieť spĺňať štandardy diverzity

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Od roku 2024 sa budú môcť uchádzať o prestížne filmové ocenenie najlepšej snímky Americkej akadémie filmových umení a vied Oscar len tie filmy, ktoré budú spĺňať „štandardy rozmanitosti a diverzity“. Tak znejú plány akadémie, ktorá bude vyžadovať od producentov filmov v tejto kategórii, aby spĺňali aspoň dva štandardy diverzity zo štyroch avizovaných.

Pokiaľ nebude váš film spĺňať novodobé kritéria rozmanitosti, či už v rámci hercov, produkčného tímu alebo samotného príbehu, nebude sa môcť uchádzať o prestížne ocenenie Oscar v kategórii najlepšia snímka. Taký je aspoň odkaz americkej filmovej akadémie, o ktorom informuje portál LA Times.

Podľa nových štandardov budú musieť filmy, uchádzajúce sa o ocenenie „najlepší film“ spĺňať aspoň dve skupiny kategórii „rozmanitosti“. Pôjde o „reprezentáciu na plátne, v témach a príbehu“, „kreatívne vedenie a projektový tím“, „prístup k priemyslu a možnostiam“, a „rozvoj publika“,

Každá kategória bude obsahovať viacero kritérií, ktoré bude musieť film rešpektovať. Medzi kritéria bude patriť napríklad „pridanie ľudí z málo reprezentovaných skupín“, medzi ktoré majú patriť ženy, farební ľudia, ľudia z prostredia LGBT či psychicky alebo fyzicky postihnuté osoby.

Potrebné zmeny?

Pôvodne bola jediným štandard dĺžka filmu – snímka, ktorá chcela získať túto prestížnu cenu, musela mať aspoň 40 minút. Nové zmeny začnú platiť od 96. Oscarov, teda od roku 2024, pričom boli inšpirované Britským inštitútom štandardov diverzity.

„Šošovka sa musí rozšíriť, aby reflektovala našu diverznú svetovú populáciu v tvorbe filmov, ale aj v publiku, ktoré sa s nimi spája,“ uviedli v spoločnom vyhlásení prezident akadémie David Rubin a riaditeľ Dawn Hudson.

„Akadémia je rozhodnutá hrať dôležitú rolu v tom, aby sa to stalo realitou. Veríme, že štandardy diverzity budú katalyzátorom pre dlhotrvajúce a dôležité zmeny v našom priemysle,“ dodáva vedenie akadémie.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Celosvetový počet mŕtvych na Covid-19 presiahol dva milióny

Celosvetový počet mŕtvych na Covid-19 presiahol dva milióny

Počet ľudí, ktorí vo svete zomreli v dôsledku nákazy novým koronavírusom, presiahol hranicu dva milióny. Podľa dát Johns Hopkins University, ktorá vedie štatistiky v súvislosti s vírusom, sa tak stalo v piatok. Svet dosiahol tento smutný míľnik v..

Odoberajte náš newsletter