Bránik: Neverte na rozprávky, že médiá konajú v záujme rodičov zavraždených a v mene pravdy

Marian Kočner (Zdroj: SITA)

Informácie o hlasovaní sudcov pri verdikte v prípade obžaloby Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej z objednávky vraždy Jána Kuciaka, ktoré boli medializované po vyrieknutí rozsudku, sú podľa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nepravdivé. Špekulácie niektorých médií o tom, ako sudcovia hlasovali podľa ŠTS výrazne zasahujú do osobného i profesijného života dotknutých sudcov. K téme sa vracia bezpečnostný analytik a známy bloger Radovan Bránik.

Po vyrieknutí oslobodzujúceho verdiktu nad Kočnerom a Zsuzsovou v prípade objednávky vraždy novinára uverejnil Denník N informáciu o tom, že dvaja sudcovia senátu, ktorý v tomto prípade rozhodoval, prehlasovali predsedníčku a kvôli nim padol oslobodzujúci rozsudok. Túto informáciu označil predseda ŠTS v Pezinku Ján Hrubala za nepravdivú. Navyše nikto, ani predseda ŠTS nesmie disponovať informáciou o tom, ako sudcovia hlasovali o rozsudku a už vôbec nie túto informáciu zverejniť.

Radovan Bránik na svojom facebookovom profile k vyjadreniam predsedu ŠTS pripomína, že „informáciou o hlasovaní senátu podľa vlastných slov disponoval advokát poškodených Lipšic a aj im ju poskytol“. Bezpečnostný analytik dodáva, že Lipšic nielenže disponoval informáciou, ktorou nemal, ale navyše bola ešte aj nepravdivá.

„Príslovie o džbáne a odtrhnutom uchu sa už nemožno vyhnúť, hoci sa odtrhlo aj niekoľkokrát predtým, iba ten rachot zanikol na pozadí množstva iných šumov a dezinformácií. Mať namiesto poctivej a neraz bolestivej investigatívy vychodené pohodlné chodníčky k zdrojom s priamym prístupom k celému spisu, no vynášajúcim z neho len pasáže, ktorými sa pokúšajú médiá a verejnosť zmanipulovať smerom, ktorý im samým vyhovuje sa až dnes bolestivo ukázalo ako neprijateľné a neprípustné,“ píše Bránik.

Prokurátor Vladimír Turan, ktorý dodal ďalší dôkaz v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka len pár dní pred verdiktom, na tlačovej konferencii „varoval pred nerešpektovaním neverejnosti prípravného konania, upozornil na fakt, že ‚vďaka‘ agilite nemenovanej novinárky pri získavaní informácií zvnútra tímu došlo takmer k zmareniu zadržania podozrivých“.

Kočner vraj nebol konečný objednávateľ

Bránik ďalej píše, že rozsudkom ŠTS sa prípad objednania vraždy novinára a jeho snúbenice nekončí. Bude sa ním zaoberať Najvyšší súd.

„Len pre úplnosť; moje hlboké osobné presvedčenie je, že Kočner bol v tej príšernej dvojvražde skutočne po uši zapletený. Zároveň viem, že nebol zďaleka najvyšším poschodím tej objednávky a som si istý, že výmena dôkazov za beztrestnosť a status svedka namiesto obžalovaného bola nemiestna a príliš kompromisná,“ uvádza Bránik.

Predseda špeciálneho súdu Hrubala si podľa analytika „zaslúži obrovský rešpekt za ochotu nepodliezať verejnému a mediálnemu vkusu, rovnako tak niekoľko ďalších ľudí, čo dokázali prekonať strach z hroziacej ostrakizácie a neobľúbenosti“.

Lipšic nemal vedieť o hlasovaní

Vo svojom komentári Bránik opakovane pripomína, že Daniel Lipšic, ako advokát poškodených, sám verejne priznal, že o výsledku hlasovania senátu vedel už deň pred vynesením rozsudku a v tomto zmysle informoval aj rodičov zavraždeného.

Šéf ŠTS pritom po vynesení rozsudku na tlačovke zdôraznil, že informáciou o hlasovaní senátu sám nedisponuje a ani nesmie a už určite ničím takým nesmie disponovať ktokoľvek iný okrem samotných členov senátu.

„No a dnes sa dokonca ukázalo, že informácia poskytnutá rodičom zavraždeného bola navyše nepravdivá. Čo je horšie? Ak by advokát poškodených poskytol nezákonne získanú informáciu o hlasovaní senátu rodičom zavraždeného, alebo ju jednoducho nemal a zaťažil ich poskytnutím lži? Lži, ktorá si po úniku do viacerých médií začala žiť svojim vlastným životom?“ kladie si Bránik otázky.

Lipšica zmieňuje analytik podľa vlastných slov aj preto, že ohlásil svoj záujem o post generálneho prokurátora. Vládna koalícia má ústavnú väčšinu a Bránik tvrdí, že Matovičov kabinet má teraz „unikátnu príležitosť od základu zmeniť stalinský model prokuratúry, v ktorom je šéf fakticky najmocnejším a nestíhateľným mužom republiky“, ale „namiesto toho sa o zmenu systému ani nepokúša a divoko tlačí iba na výmenu osoby sediacej v smradľavom kresle po príšerných predchodcoch“.

Médiá ako súčasť problému

V závere svojho pomerne rozsiahleho statusu Bránik prosí verejnosť, aby už prestala veriť na „rozprávky o dobrých a zlých“ a na to, že médiá takto konajú v najlepšom záujme rodičov zavraždených a v mene pravdy.

„VIEME PRVÍ! Mantra, čo ovládla nenažranú verejnosť a tej sa buď ochotne, či z ekonomického donútenia prispôsobilo už skoro každé médium. A je už vlastne aj úplne jedno, či ako prví vieme explicitnú lož; je totiž jedno, či je lžou. Dôležité je už len, komu neskrotné ego dovolilo zaťažiť ňou ako prvých rodičov Kuciaka a neskôr spriaznených novinárov – a tí ju až dodnes nekriticky šírili, kým nevyšla najavo úplne obyčajná pravda,“ píše známy bloger na svojom facebookovom profile.

Problém nemá podľa Bránika v tomto prípade len Denník N, ktorého šéfredaktor sa za uverejnenie lživej informácie odmietol ospravedlniť, ale ide o problém, ktorý sa šíri naprieč mediálnym spektrom a „kým tomu tak je, médiá sú súčasťou problému, a nie riešenia“.

„Nájde už niekto konečne odvahu vykríknuť, že kráľovná je nahá, že takou je dobrovoľne a že vlastne ani žiadnou kráľovnou nie je? Čo všetko sa ešte musí stať a kam to zájde, kým tento spôsob redakcie razantne odmietnu a začnú viac podporovať skutočnú investigatívu? Talentov majú v redakciách nadostač, len pričasto uprednostňujú podozrivo ľahko získané ťažké bomby. A tak – verím, že väčšina nevedome a nechtiac – pomáhajú šíriť účelovú spravodajskú agendu, alebo výmenou za rýchlosť robia promo nesporne schopným ľuďom s neskrotnými ambíciami. Problémom nesporne schopných býva, že sú niekedy schopní všetkého,“ uzatvára Bránik svoj komentár.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=907091899814779&set=a.145638172626826

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

86

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...