Predstavitelia amerického ministerstva obrany sú podľa prezidenta Donalda Trumpa nespokojní a chcú vraj vojny, aby uspokojili výrobcov zbraní. Pre niekoho možno prekvapivý výrok šéfa Bieleho domu neprekvapil analytika, vysokoškolského pedagóga a zakladateľa hnutia Socialist.sk Eduarda Chmelára. Podľa neho je Trump prezident, ktorý sa vyhýba vojnám a oveľa radšej robí biznis.
V prvý septembrový pondelok Trump na tlačovke zopakoval, že nie je pravda, že by v roku 2018 urážal veteránov prvej svetovej vojny na americkom vojenskom cintoríne vo Francúzsku. Podľa neho ide o anonymné „hoaxy“ a falošné správy. Priznal však, že ho armáda a jej velenie nemajú príliš v láske, aj keď radoví vojaci ho vraj naopak radi majú.
„Vedenie Pentagónu ma pravdepodobne nemá v láske, pretože nechcú nič iné len viesť vojny, aby všetky tie úžasné firmy vyrábajúce bomby, lietadlá a všetko ostatné, zostali šťastné,“ uviedol Trump.
Vzťahy medzi šéfom Bieleho domu a Pentagónom sú naštrbené už dlhšie a k vystupňovanému napätiu prispelo napríklad aj schválenie zákona, ktorým Trump povolil nasadenie armády pri protestoch po smrti Afroameričana Georgea Floyda usmrteného pri policajnom zásahu.
Minister obrany USA Mark Esper, ktorého do funkcie menoval Trump, pôsobil pred nástupom do funkcie vo Washingtone ako hlavný lobista zbrojárskej spoločnosti Raytheon. Šéfovať americkému rezortu obrany začal v roku 2017.
Radšej biznis ako vojnu
Analytik Eduard Chmelár v súvislosti s Trumpovým výrokom uvádza, že je dôležité naň upozorniť. Nejde pritom podľa neho iba o predvolebnú rétoriku. „Napätie medzi americkým prezidentom a americkou generalitou netrvá iba niekoľko mesiacov. Treba si uvedomiť, že Donald Trump je prvý prezident Spojených štátov od čias Dwighta Eisenhowera, ktorý nerozpútal nijakú vojnu a vytrvalo sa tomu bránil,“ píše zakladateľ hnutia Socialisti.sk.
Na jednej strane je však Trump podľa Chmelára muž, ktorý výrazne zhoršil nielen vzťahy USA s Ruskom Čínou, Iránom a Venezuelou, ale aj Európou, zničil celú odzbrojovaciu architektúru, na ktorej stojí stabilita sveta, enormne zvýšil svetové zbrojenie a voči zbrojárskym koncernom rozhodne nie je nepriateľský.
Analytik Trumpovi vyčíta aj to, že odstúpil od kľúčovej globálnej klimatickej dohody a na domácej scéne robí podľa neho politiku, ktorá prehlbuje nerovnosti. „Na strane druhej je to prezident, ktorý sa vyhýba vojnám a oveľa radšej robí biznis,“ dodáva Chmelár.
— TOP
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)