Zajac z Esetu nám ponúkal love. Ale bolo to málo, tvrdí exsiskár Forisch

Anton Zajac (Zdroj: SITA)

AKTUALIZÁCIA Putovali peniaze od spolumajiteľa firmy Eset Antona Zajaca bývalému agentovi SIS Pavlovi Forischovi, ktorý spolupracuje s poslancom Jozefom Rajtárom? Tento názor vyjadrila europoslankyňa SaS Lucia Nicholsonová. Zajac tvrdí, že Forischa nepozná a nikdy sa s ním nestretol. Na prípadnú finančnú pomoc od spolumajiteľa Esetu sa Denník S spýtal priamo exsiskára.

Spory v strane Sloboda a Solidarita, ktoré už vyústili do odchodu desiatok ľudí zo strany, sa vyhrotili vzájomným obviňovaním sa zo spravodajských hier. Jozef Rajtár, teraz už bývalý saskár pre Denník S povedal, že na Richarda Sulíka má vplyv človek z prostredia tajných služieb.

Líder strany SaS Richard Sulík to označil za blud a poukázal na to, že naopak je to Rajtár, ktorý má styky s bývalým členom SIS Pavlom Forischom.

Rajtár: Forisch robí to, čo má

Rajtár to nepoprel, povedal však, že Pavol Forisch mu v minulosti dal niektoré dôležité informácie, ktoré pomohli v boji s mafiou. „Toto je presne úloha bezpečnostných zložiek, pomáhať v stabilizácii štátu a pomáhať odvracať jeho rozklad. Naproti tomu ich úlohou nie je byť infiltrovaný v demokratických politických stranách a oslabovať fungovanie ich volených riadiacich štruktúr a snažiť sa prebrať ich riadenie. Toto je neprijateľné,“ uviedol pre Denník S.

Podľa lídra SaS je však Forisch závadová osoba, čo si s Rajtárom mal v minulosti aj vydiskutovať. Napriek tomu spolupráca Rajtára a Forischa neustala.

Forisch na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom píše: „Rajtár mi nikdy nič neplatil a ani neplatí. On sa totiž s nami skladal na nákup informácií.“ Okrem toho však poslal Forisch Sulíkovi aj odkaz, v ktorom mu hovorí: „teraz idem po tebe. Buď sa priznáš, čo si varil s Kočnerom, alebo ťa zasiahne spravodlivosť.“

Nicholsonová: Donorom mal byť Anton Zajac z Esetu

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa v rozhovore pre Denník N vyjadrila, že keď sa dozvedela o finančnom vzťahu Rajtára a Forischa, tak o tom informovala Sulíka. „Richard kontaktoval osobu, ktorá mala dávať nejaké peniaze, overil si to a tie informácie sa ukázali ako pravdivé,“ povedala saskárka.

Donorom mal byť Anton Zajac, spolumajiteľ spoločnosti Eset. Nicholsonová je však presvedčená, že ten venoval peniaze Rajtárovi a netušil, že skončia u Forischa. „Anton Zajac má dobrý vzťah s Danielom Lipšicom, ktorý má s Forischom obrovský problém,“ ozrejmila.

Anton Zajac sa pre Denník N vyjadril, že Forischa nepozná. „Nikdy som sa s ním nestretol a neviem, čím sa zaoberá,“ povedal. Na otázku či finančne podporil Rajtára odpovedal, že podporuje rôzne aktivity, ktorých cieľom je „posilňovať demokratické prostredie v krajine.“ Tvrdí, že podporil veľa projektov a nedrží si evidenciu a ani ju nežiada, pokiaľ ide o malé dary.

Forisch: Zajac nám cez Rajtára ponúkal peniaze

Forisch pre Denník S povedal, že žiadne peniaze od Zajaca nedostal. Vraj ale taká možnosť bola. „Viem, že Zajac nám chcel dávať love, ale ja som povedal, že my od Esetu neberieme. Ja som tie peniaze nikdy nevidel,“ povedal Forisch. Uviedol taktiež, že tento obnos mal ísť cez Rajtára, čo by potvrdzovalo vyjadrenie Lucie Nicholsonovej.

„Oni také šušne ponúkajú, že za to nič neurobíte. Nechať sa kúpiť za nejaké drobáky, to je to najhoršie, čo môže byť. Bavíme sa rádovo o 2-tisícoch eur…. Keď príde nejaký pán Zajac a ponúkne 2-tisíc, to mi príde ako nejaká hra,“ konštatoval.

Slová Forischa a Zajaca sa nutne nevylučujú. Ako bolo spomenuté, Anton Zajac akékoľvek prepojenia na Pavla Forischa odmieta. Zo slov Forischa pritom nutne nevyplýva, že Zajac vedel o tom, kam jeho peniaze putujú.

Forischa sme sa spýtali aj na to, ako mohol spolupracovať s jedným členom SaS (Jozefom Rajtárom) a pritom byť v konflikte s iným (Luciou Nicholsonovou). „Nerobím pre politické strany, robím z presvedčenia,“ hovorí, pričom o Nicholsonovej sa vyjadruje ako o „penťáčke“.

Pripomeňme, že Forisch sa dostal do pozornosti médií minulý rok, keď na sociálnej sieti zdieľal dokument, podľa ktorého Luciu Nicholsonovú v roku 2003 kanadské úrady zadržali za prostitúciu. Dokument sa ukázal byť hoaxom. „Nenazval by som to hoaxom. Mne chodia všelijaké informácie,“ hovorí dnes Forisch.

„Ona na mňa podala trestné oznámenie ako na neznámeho páchateľa. To zastavili…. Už som ďalej nepotreboval pokračovať. Podľa jej reakcie, ako sa bránila, mi bolo jasné, že to nie je pravda. Že je to podhodené. Aj nám niekedy niečo podhodia, aby nás zdiskreditovali,“ uviedol.

Exsiskára sme sa spýtali aj na jeho ostré vyjadrenie voči Richardovi Sulíkovi. Z neho vyplýva, že jeho aktivity voči predsedovi SaS až tak horúce nebudú. „Ja idem po Sulíkovi už dlho, ale pre mňa nie je teraz zaujímavý, pre mňa je zaujímavé dokončiť Pentu a vraždu Kuciaka, lebo tam som svedok a chcem aj tú odmenu,“ uzavrel.

O reakciu sme požiadali aj Antona Zajaca a jeho spresnené vyjadrenie uvádzame v plnom znení: „Pánovi Forischovi som žiadne peniaze neponúkol, lebo som s ním nekomunikoval ani sprostredkovane. Osoby blízke SIS sú pre mňa apriori nedôveryhodné, vôbec by som sa s nimi nebavil a v žiadnom projekte s nimi by som nespolupracoval,” uviedol spolumajiteľ firmy ESET.

— Peter Števkov, Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič chce vrátiť Slovensko na pozíciu ekonomického tigra

Matovič chce vrátiť Slovensko na pozíciu ekonomického tigra

Vláda chce podľa jej predsedu Igora Matoviča vytvoriť také podnikateľské prostredie, aby sa Slovensko stalo opäť ekonomickým tigrom Európy. Povedal to počas návštevy trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia. Vytvorenie dobrých podmienok pre zamestnávateľov je podľa Matoviča jediná cesta,..