ŽSSK plánuje z eurofondov nakúpiť elektrické vlaky za 76,3 milióna eur

Vlak ZSSK - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK) plánuje z eurofondov nakúpiť deväť elektrických vlakových jednotiek spolu za 76,3 milióna eur. Ako na sociálnej sieti informoval Útvar hodnoty za peniaze, nové vlaky budú jazdiť v Košickom a Prešovskom kraji. Útvar hodnoty za peniaze, ktorý pôsobí na Ministerstve financií SR, upozorňuje, že v okolitých krajinách boli podobné nákupy lacnejšie.

„Odhadujeme, že ušetriť by bolo možné 8,1 až 28,8 miliónov eur. Kapacitne podobné vlaky napríklad v susednej Českej republike tiež najazdili viac kilometrov a dokázali obslúžiť výrazne viac cestujúcich v porovnaní s potenciálom, s ktorým ráta ŽSSK,“ konštatoval útvar, ktorý odporúča nové vlaky využiť lepšie, a to zvýšením počtu najazdených kilometrov a skrátením intervalov spojov.

Podľa predloženej analýzy nákladov a prínosov (CBA) má projekt pomer prínosov a nákladov 1,34. Prínosy projektu (88,5 mil. eur) plynú podľa útvaru najmä z úspory času (60,6 mil. eur) a zníženia nehodovosti (19,3 mil. eur). „Očakávané využitie súprav bude nízke a nové súpravy preto obslúžia výrazne menej cestujúcich než je ich potenciál. Plánované využitie týchto súprav 263 kilometrov je výrazne nižšie než je celoštátny priemer v Česku 391 kilometrov (rok 2016), pričom potenciál pre porovnateľné súpravy je 500 kilometrov denne dosahovaný na podobných prímestských tratiach na západnom Slovensku alebo v Česku,“ upozornil útvar.

Keďže z posudzovanej štúdie nie je jasné, ako boli napočítané časové úspory pri použití nových vlakov, do budúcna navrhuje Útvar hodnoty za peniaze určovať prínosy podľa nasadenia vozidiel na základe plánu dopravnej obslužnosti. „Navrhujeme aktualizovať aj metodiku výpočtu prínosov a nákladov. Je potrebné stanoviť efektívny spôsob výpočtu prínosov moderných vozidiel vyplývajúcich z vyššej kultúry cestovania a bezbariérovosti, ktoré zvyšujú atraktivitu dopravy pre cestujúcich,“ konštatoval útvar.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter