Ministri zatiaľ nerozhodli o budúcnosti Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Ministri mali začiatkom septembra rozhodnúť o budúcnosti Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre (ESA), zatiaľ sa tak nestalo. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) pre agentúru SITA uviedlo, že termín je reálny a závisieť bude od zasadnutia Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie. Rada však od vzniku novej vlády zvolaná nebola a fyzické zasadnutie sa predpokladá na september.

Slovensko má na výber z dvoch alternatív. Môže na ďalších päť rokov predĺžiť prípravnú fázu, alebo sa stať pridruženým členom. Predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš aj Slovenská akadémia vied (SAV) sa prikláňajú k druhej možnosti. Aj podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva pre vedu a výskum Ľudovíta Paulisa (SaS) je to najlepším riešením.

Ministerstvo podotklo, že v prípade rady je možnosť zasadnutia aj per rollam. Dodalo, že jej predložilo predmetný materiál a zároveň Paulis absolvoval viacero stretnutí k tejto otázke na rezortoch hospodárstva, financií a investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Na členstvo v ESA je momentálne vyčlenených 1,5 milióna eur. Ak by si Slovensko prípravnú fázu predĺžilo o ďalšie roky, platilo by ročne 2,5 milióna eur, v prípade pridruženého členstva 4,5 milióna eur.

Ako pre agentúru SITA Kapuš vysvetlil, v prípravnej fáze ESA vyhlasovala špecializované výzvy predstavujúce pre slovenské firmy a vedecké inštitúcie jedinú možnosť, ako získať skúsenosti so spoluprácou s agentúrou. Doplnil, že za päť rokov ich bolo päť, teda jedna výzva na rok. Avšak v prípravnom programe slovenske subjekty nemohli reagovať na reálne výzvy ESA. To platí aj v prípade, keby SR pokračovala v prípravnom programe.

„Veľmi nám to zväzuje ruky, prichádzame o veľké možnosti, veľké peniaze a o investorov. Z osobnej skúsenosti viem, že sa zahraniční investori vyhýbajú Slovensku kvôli tomu, že nie sme členom ESA a teda naše firmy nemôžu byť súčasťou zahraničných konzorcií a podobne,“ vysvetlil. Dodal, že v prípade asociovaného členstva by sa slovenske firmy mohli zúčastňovať na výzvach ESA a takisto by mali dosah na jej programy.

Kapuš tvrdí, že Slovensko má možnosti, ktoré by prípadné pridružené členstvo vedeli využívať. Dôkazom sú podľa neho mnohé projekty, do ktorých boli slovenské inštitúcie zapojené, ako napríklad experimenty počas letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu či prístroje na európskej sonde Rosetta. V prípade ESA sa do výziev zapojili desiatky firiem a vedeckých inštitúcii a podporilo sa 39 projektov.

Podľa stanoviska SAV, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SAV Monika Tináková, päťročná spolupráca Slovenska s ESA vyprší 3. februára 2021. SAV vo svojom vyjadrení jednoznačne podporuje alternatívu pridruženého členstva nad možnosťou predĺženia prípravnej fázy Plánu pre európske spolupracujúce štáty. Uviedla, že aj podľa ESA Slovensko preukázalo vedecký, vývojový a industriálny potenciál pre kozmické aktivity.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter